Bilişim pazarı 61.7 milyar TL’ye ulaşacak

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500 bu yıl 14. kez bilişim alanındaki en büyük 500 Bilişim Şirketi’ni açıklayacak. Araştırmada elde edilen ilk verilere göre 2012 yılında 55.9 Milyar TL olan Türkiye bilişim pazarının geçen yıla göre yüzde 10 büyüyerek 61.7 Milyar TL olması bekleniyor. Bilişim 500 sıralamasında yer alan 18 şirketin yüzde 100’ün üstünde büyüme gösterdiği, büyüme gösteren şirket sayısının ise 298 olduğu gözleniyor. Şirketleri donanım, yazılım ve hizmet gelirlerinin yanı sıra faaliyet alanlarına göre dokuz temel kategoride sınıflandırılan araştırmanın heyecanla beklenen sonuçları “Bilişim 500 Töreni’nde” 24 Haziran 2013’de Grand Cevahir Hotel’de açıklanacak.

Sektörde önde gelen 1000’i aşkın firmanın veri paylaşımı ile hazırlanan “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırması bu yıl 24 Haziran 2013 tarihinde Grand Cevahir Hotel’de yapılacak “Bilişim 500 Töreni’nde” açıklanacak. Türkiye’nin en büyük ilk 500 bilişim şirketinin yanı sıra pazar verilerinin ve CEO’ların 2013 hedeflerinin açıklanacağı araştırma öncesinde elde edilen verilere göre Türkiye bilişim pazarının geçen yıla göre büyüme göstereceği öngörülüyor. Araştırmada yer alan şirketlerin yüzde 11’i yüzde 99’a varan büyüme yakalarken, 116 şirketin ise geçen yıla göre küçülme yaşadığı belirtiliyor.

“En büyük çekişme kategori bazında”

İnterpromedya Araştırma Hizmetlerinden (i-Research) Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Özlem Unan, “Geçen sene uygulamaya başladığımız şirketlerin kategorilerini kendilerinin belirlediği uygulamaya bu sene de devam ediyoruz. Araştırmada Türkiye merkezli üretici, Türkiye dışı merkezli üretici, sistem entegratörü, hizmet sağlayıcı, telekom şirketi, dağıtıcı, bayi, perakende zinciri ve e-ticaret olmak üzere 9 ana kategori bulunuyor. 2012 yılında yüzde 14 büyüyen bilişim pazarı için 2013’te yüzde 10’luk bir büyüme öngörüyoruz” dedi. Yazılım ve donanım sektöründeki büyümeye dikkat çeken Unan, akıllı telefon ve tablet satışlarının donanım pazarının büyümesinde etken olduğunu belirtti.

CEO’lar hedef büyüterek, markalaşmaya odaklandı

Yerli ve yabancı tüm şirketler için yeni yatırım kapılarını da açacak olan Bilişim 500 araştırması, katılımcı şirketlerin CEO’larının görüşlerine de yer veriyor. CEO’ların katılımı ile gerçekleştirilen anket ile üst yöneticilerin büyüme beklentileri, hedefleri ve gündemleri açıklanıyor. Ankete verilen cevaplara göre bu yıl CEO’lar hedef büyüterek, markalaşma ve pazarlamaya odaklandı.  2013 yılındaki ekonomik göstergelere göre CEO’ların yüzde 60’ının büyüme hedeflerini artırdığı ifade ediliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın