Bilişim sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1976 yılından beri gerçekleştirilmekte olan “Bilişim Etkinlikleri”, TBD ve GL events işbirliğiyle, bu yıl Ankara’da ilk kez yapılacak olan CITEX Ankara Bilişim Fuarı ile aynı çatı altında toplandı.

Bilişim sektörünün tüm bileşenlerinin sinerjisiyle oluşturulacak ve 300’ü aşkın yerli ve yabancı konuşmacının katılması beklenen Bilişim’2014, 6-9 Kasım 2014 tarihleri arasında “Sayısal Gündem 2020” ana temasıyla, Ankara’da Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. “Bilişim 2014” etkinliği, “Sayısal Gündem 2020” programıyla ortaya konan strateji ve hedeflerin benzerinin bir an önce Türkiye için de belirlenmesi gerekliliği nedeniyle büyük önem taşıyor.

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Avrupa Birliği’nin (AB), Ağustos 2010’da kabul ettiği yedi eylem alanını kapsayan “Sayısal Gündem 2020” programıyla ortaya konan strateji ve hedefler, Bilişim’2014 kapsamında Türkiye için düzenlenecek ve tartışılıp değerlendirilecek.

AB, “Sayısal Gündem 2020” programı ile, yeni bir ekonomik dönüşüm stratejisi ve 2020 yılı için hedeflerini ortaya koydu. Belirlenen eylemlerin ilerlemesini AB, yıllık skorlama yöntemi yoluyla takip etmekte. Ülkemizin de benzer bir “Sayısal Gündem” ve Ajandası’nın olması ve Türkiye’nin Bilgi Teknolojileri skorbordunun oluşturulması gerektiğini düşünen TBD, “Sayısal Gündem 2020” Uzmanlık Grupları’nı oluşturdu.

TBD çatısı altında 7 ana hedefe 40’ı aşkın ayrı uzmanlık konusunda oluşturulan gruplarda 600’ü aşkın uzman, 2020 yılına kadar gönüllü olarak çalışacaktır. Gruplar, “Türkiye’nin Sayısal Gündemi”ni oluşturup nabzını tutacak ve ülkemizin geleceğini şekillendireceklerdir. Konunun uzmanları, ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcileriyle karar vericilerin katılacağı açık oturum, sunum, etkileşimli toplantı ve çalıştaylar dışında Bilişim’2014 etkinliğinde akademik, teknolojik ve uygulama örneklerini içeren bildirilerden oluşan oturumlar da gerçekleştirileceklerdir.

Türkiye’nin çağdaş ve uygar bir bilişim toplumuna dönüşümü, 2020 sayısal gündemine yönelik strateji, politika ve izlemesi gereken yol haritası, Bilişim 2014 etkinliğine katılacak 300’ü aşkın yerli ve yabancı uzman, bürokrat, iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve yetkililer tarafından tartışılacaktır.

Dün olduğu gibi bugün de, Türkiye’nin ve bölgemizin en büyük ve en önemli bilişim etkinliği olan Bilişim’2014, günlük 3.500’ü aşan nitelikli kurultay katılımcısı ve zengin içeriğiyle, kamu, özel sektör, akademik dünyadan önde gelen ulusal ve uluslararası konuşmacılar ve ziyaretçileri ağırlayacaktır. Eşzamanlı düzenlenecek fuarda ise, bilişim sektörü firmaları, kurum ve kuruluşların ürün ve hizmetleri sergilenecek. “Bilişim 2014”, TBD 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı ile, gelecekle ilgili sözü olan herkesin buluşma yeri olacaktır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir