Bitcoin’e kara para ve uyuşturucu darbesi

Sanal para birimi Bitcoin’in satışını yapan Bitinstant şirketinin Genel Müdürü Charlie Shrem (24) ve Florida sorumlusu Robert Faiella (52) kara para aklama ve izinsiz para transferi suçlamasıyla Amerika’da tutuklandı.

İki yöneticinin tutuklanmasına, Silk Road adlı internet sitesi üzerinden 1 milyon dolarlık Bitcoin’i yasa dışı olarak satmaya teşebbüs etmelerinin neden olduğu, sitenin kullanıcılara kimliklerini gizli tutarak uyuşturucu temin etme hizmeti verdiği öğrenildi.

Charlie Shrem ile “BTCKing” takma adını kullanan Robert Faiella arasında gizli bir anlaşma yapıldığı, Shrem’den 1 milyon dolarlık Bitcoin alan Faiella’nın bu parayı yasadışı olarak uyuşturucu tedarik eden Silk Road’ın kullanıcılarına sattığı iddia ediliyor.

Charlie Shrem için 25, Robert Faiella için ise 30 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir