Blackberry 1 milyar dolar zararda

Blackberry satışlarında yaşanan çöküş sonrasında ikinci çeyrekte $965 milyon dolar net zarar bildirdi. Şirket geçen hafta yatırımcıları, yeni akıllı telefonlardaki düşük satışlar nedeniyle, bir milyar dolara kadar bir kayıp rapor edeceği konusunda uyarmıştı.

Şirket bu kayıpları durdurmak için 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını açıkladı. Bu hafta başında Blackberry, en büyük hissedarı olan Fairfax Financial liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından 4,7 milyar dolara satın alınmayı kabul etti.

Blackberry, Fairfax ile görüşmeler devam ederken, diğer seçenekleri araştırmaya devam edeceğini söyledi. Şirketin mali sorunları, bu yıl yeni Z10 akıllı telefonunun hayal kırıklığı yaratan satış rakamları sonrasında bir dönüm noktasına girdi.

Uzun bir gecikmenin ardından Ocak ayında piyasaya sürülen yeni telefon tüketicilerin ilgisini çekmede başarısız oldu. Firma 1,6 milyar dolar toplam satış bildirdi. 2012 yılının aynı çeyreğinde satışlar 3,1 milyar dolar olmuştu. Yani yüzde 50’ye yakın bir düşüş yaşandı.

BBC’nin haberine göre, ikinci çeyrekte, Blackberry 3,7 milyon BlackBerry akıllı telefon sattığını söyledi. Bu 2012 yılının aynı döneminde 7,4 milyondu. Apple yeni iPhone 5S ve 5C modellerini satışa sunmasının ardından, ilk haftada dokuz milyon adet satmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir