Blackberry, 1 milyon Z10 sattı

Cep telefonu üreticisi Blackberry, yeni Z10 modeli akıllı telefonlardan 1 milyon adet sattığını açıkladı. Şirketin yılın ilk çeyreğindeki kâr oranları da beklenenden biraz daha iyi: 98 milyon dolar. Blackberry geçen yıl aynı dönemde büyük zarar etmişti.

Z10 modeli, Apple ve Android gibi güçlü rakipler karşısında durmakta zorlanan Blackberry’nin geleceği için hayati önem taşıyan bir ürün olarak görülüyor.

Türkiye’de yaklaşık bir aydır satılan telefon, şirket için en önemli piyasa olan ABD’de de geçen hafta büyük bir tanıtım kampanyasıyla sunulmuştu.

Piyasa uzmanları açıklanan olumlu sonuçlara temkinli yaklaşarak, Z10 ve kardeş telefon Q10’un başarıları konusunda karar vermek için henüz erken olduğunu söylüyor.

Bu hafta iki büyük borsa şirketi telefonun Amerika’daki sunumunu başarılı bulmadıklarını açıklayınca, Blackberry hisseleri büyük darbe aldı. Citigroup, müşterilerine gönderdiği bir bilgilendirme notunda sunumu “büyük bir hayalkırıklığı” diye nitelemişti.

Blackberry’nin açıkladığı rakamlar ayrıca şirketin son bir yılda üç milyon müşteriyi kaybettiğini gösteriyor. BBC’nin haberine göre geçen yıl bu dönemde Blackberry kullanıcılarının sayısı 79 milyonken, şimdi bu rakam 76 milyona düşmüş durumda. Şirket, Aralık-Ocak döneminde yaklaşık altı milyon telefon sattığını söylüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir