BlackBerry için ‘parçala ve sat’ seçeneği masada

Akıllı telefon yarışında istenen performansı sergileyemeyen BlackBerry’nin farklı birimlere ayrılıp satılabileceği belirtildi.

BlackBerry’nin satış süreciyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Uzun yıllar boyunca akıllı telefon yarışında arka sıralarda kalan ve son çıkardığı BlackBerry 10 modeliyle de istenen satış rakamlarına ulaşamayan şirketin tamamen satılması söz konusuydu.

Ancak hiçbir özel sermaye şirketinin BlackBerry’yi tamamen satın almak istememesi sonrasında telefon üreticisinin parçalara ayrılıp satılması seçeneği ortaya çıktı.

İki ayrı kaynağın belirttiğine göre, sermaye şirketleri özellikle BlackBerry’nin işletim sistemi ve tuş takımı üzerindeki patentlerle ilgileniyor.

Analistlere göre BlackBerry’nin özel mesajlaşma sistemini de içeren hizmet biriminin değeri 3 ile 4,5 milyar dolar arasında değişiyor. Şirketin elinde tuttuğu patentlerin değeri ise yaklaşık 3 milyar dolar değerinde. BlackBerry’nin buna ek olarak 3,1 milyar dolar tutarında nakit ve yatırımları da var.

CNBC-e’nin haberine göre, bütün bu parçalar bir araya geldiğinde ortaya 9 milyar doları aşan bir toplam çıkıyor. Bu da BlackBerry’nin şu anki piyasa değeri olan 5 milyar doların üzerinde bir bedel.

Analistler, ‘BlackBerry’ markasını taşıyan telefonların artık “yok denecek kadar az” bir değere sahip olduğunu ve bu telefonları üreten birimi kapatmanın da yaklaşık 2 milyar dolara mâl olacağını söyledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir