Blackberry satıştan vazgeçti borsada eridi

Akıllı telefon üreticisi BlackBerry’nin hisseleri, en büyük hissedarı Fairfax Financial Holdings’e satış planından vazgeçtiğini açıklmaması ardından, yüzde 13 düştü. Şirket bunun yerine 1 milyar dolar taze finansman elde etmeyi hedefliyor.

Sorunlar yaşamakta olan Kanadalı şirket, yılın ikinci çeyreğinde 965 milyon dolar zarar açıkladı. Bu sorunların kökeninde Z10 model akıllı telefonun kötü satışları vardı.

Şirket en üst düzey yöneticisini değiştirmeyi düşündüğünü de duyurdu. Bu göreve geçici olarak John Chen atanacak.

BlackBerry, akıllı telefon pazarında güçlü rakipleri karşısında tutunamadı. Fairfax Financial, şirket hisselerini almak için 4.7 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu.

Ancak akıllı telefon pazarında aradığını bulamayan BlackBerry, geçen ay açıkladığı bu satış planından vazgeçtiğini duyurdu.

BBC’nin haberine göre, şirket içinde bulunduğu mali krizden kurtulmak için şirketin yüzde 10 hissesini elinde bulunduran Fairfax’ın teklifinin prensipte kabul edildiğini belirtmişti. Ancak müzakereler sürerken diğer seçeneklerin de inceleneceği ifade edilmişti.

Şimdi Fairfax Financial Holding’in 1 milyar dolarlık yeni finansman fonuna 250 milyon dolar katkıda bulunacağı kaydedildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir