Blackbery, 4500 kişiyi işten çıkarıyor

Blackberry büyük miktardaki zararları nedeniyle 4500 çalışanın işine son vereceğini açıkladı. Bu, akıllı telefon üreticisi şirketin dünya genelindeki çalışanlarının yüzde 40’ını işten çıkarması anlamına geliyor.

Blackberry bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu gelecek hafta açıklayacak. Şirket 995 milyon dolar zarar beklediğini duyurdu.

Açıklamadan sonra şirketin hisselerinin alım satımı bir süre durduruldu. Hisseler günü yüzde 17 düşüşle kapadı. Blackberry yetkilileri Ağustos’ta şirketin satılması olasılığını değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Blackberry İcra Kurulu Başkanı Thorstein Heins Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bugün şirketi, doygunluğa ulaşan ve daha rekabetçi hale gelen sektördeki konumuzu düzeltmek ve yeniden karlı hale getirmek için zor ama mecburi olan operasyonel değişiklikleri hayata geçiriyoruz” dedi.

Şirket yetkilileri zararın büyük ölçüde Z10 modelinin düş kırıklığı yaratan satışlarından kaynaklandığını söyledi. Ocak ayında büyük beklentiler yaratılarak çıkarılan telefon tüketicileri cezbedememişti.

BBC’nin haberine göre, Z10 modeli, Apple ve Samsung gibi güçlü rakipler karşısında durmakta zorlanan Blackberry’nin geleceği için hayati önem taşıyan bir ürün olarak görülüyordu.

Heins, Haziran’daki açıklamasında sattıkları 6,8 milyon adet telefondan 2,7’sinin Z10 olduğunu açıklamıştı. Blackberry kullanıcılarının Z10 yerine önceki modellere yöneldikleri belirtiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir