BM’den Suriye için sosyal medyadan kampanya

Yaklaşık 1.7 milyon Suriyeli için gerçekleştirdiği gıda yardımını askıya almak zorunda kalan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Aralık ayında Suriyeli sığınmacılar için gereken 64 milyon doları sağlamak için 72 saatlik bir kampanya başlattı.

Bugün başlayan üç günlük kampanya dünya genelinde gerçekleştiriliyor ve Suriyeli sığınmacılara yapılacak gıda yardımı için 1 dolar bağışlamaları konusunda çağrıda bulunuyor.

WFP İcra Direktörü Ertharin Cousin, “1 dolar bile fark yaratabilir. Biz diyoruz ki: ‘Sizin için 1 dolar, onlar için can simidi.’ Biliyoruz ki insanlar umursuyor, biz de Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu bu küçük meblağı bağışlayarak umursadıklarını göstermelerini istiyoruz.” diyor. “Gereken, 64 milyon kişiden sadece 1’er dolar.”

Dünya genelinde gerçekleştirilen online bağış kampanyasına wfp.org/forsyrianrefugees linkinden ve wfp.org adresinden ulaşılabiliyor.

Ayrıca kampanyayı desteklemek isteyenlere, Twitter ve Facebook’taki profil fotoğraflarını, “Suriyeli sığınmacılar için 1’er dolar” kampanyasını temsil eden görsellerle değiştirmeleri teşvik ediliyor. Kampanya için profil görselleri wfp.org/forsyrianrefugees adresinde bulunuyor.

Suriye acil durum operasyonları için kaynak ihtiyacı içinde olan WFP, 1 Aralık Pazartesi günü Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Mısır’da yaşayan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeliye yönelik uyguladığı gıda yardımını askıya almak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Türkiye’de kamplarda yaşayan Suriyeli sığınmacılara gıda ihtiyaçlarını karşılamaları için WFP/Kızılay e-gıda kartı verildi. Bu karta her bir aile üyesi için WFP tarafından aylık 60 TL yükleniyor. AFAD da kendi kartına ayrıca kişi başı aylık 25 TL yükleme yapıyor.

Sığınmacılar bu kartları kamplardaki marketlerde veya şehir içindeki anlaşmalı marketlerde kullanıyorlar. WFP’nin gıda kartı olmadan birçok aile açlıkla karşı karşıya kalacak. Yaklaşan kış ayları nedeniyle soğukla boğuşmaya başlayan sığınmacılar için gıda yardımının askıya alınması yıkıcı bir etki yaratacak.

WFP, Aralık ayında gıda yardımına devam etmek için toplamda 64 milyon dolara ihtiyaç duyuyor. Eğer ihtiyaç duyulan kaynak bulunursa WFP vakit kaybetmeden gıda yardımına devam edecek.

2011’de krizin başlamasından itibaren WFP, savaşa ve ulaşım problemlerine rağmen Suriye içinde yerinden edilmiş milyonlarca kişinin ve Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’da yaşayan yaklaşık 1.8 milyon Suriyelinin gıda ihtiyaçlarını karşılamada başarılı oldu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın