BND, NSA için taşeron dinleme yapmış

NSA’nın ABD içerisinde yürüttüğü istihbarat faaliyetleri Washington’da da protesto edilmişti.

Alman istihbarat servisi BND’nin (Bundesnachrichtendienst) yıllarca Avrupa ülkelerinde ABD istihbarat örgütü NSA (National Security Agency) adına dinleme yaptığı iddia edildi.

Bundesnachrichtendienst

Alman istihbaratı BND’nin bir raporundan sızan bilgiler, Fransa Cumhurbaşkanlığı sarayı ile Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu’nun da dinlendiğine işaret ediyor. Alman istihbaratı BND, ABD istihbaratı adına dinleme yapmakla suçlanıyor.

Önceki yıl NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunu da dinlediği ortaya çıktığında Merkel sert tepki göstererek “Dostlar arasında casusluk olmaz” demişti.

nsa1

BBC’nin haberine göre, sızdırılan yeni Alman istihbarat raporu, bizzat BND’nin Fransa ve Avrupa’daki diğer hedefleri Amerikan istihbarat örgütlerinden NSA adına dinlediğini gösteriyor.

BND’nin ayrıca yine ABD adına Avrupa şirketlerini de izleyerek, İran gibi ülkelere Washington tarafından uygulanan ambargoyu kırıp kırmadıklarını da kontrol ettiği anlaşılıyor.

Alman İçişleri Bakanı Thoman de Maiziere, istihbarat servisini bu konuda biran önce parlamentoya bilgi vermeye çağırdı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir