Boeing, 75. yeni nesil 737 uçağını teslim etti

Boeing ve Türk Hava Yolları, Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketinin 75’inci Yeni-Nesil 737 model uçağının doğrudan alımını kutladı. Türk Hava Yolları’nın, içinde 100’den fazla Boeing yapımı uçak bulunan mevcut filosuna katılan son üye, 737-800 tipi uçak, Cumartesi günü şirketin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki üssüne teslim edildi.

Türk Hava Yolları’nın Yatırım ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Dr. Ahmet Bolat, “Dünyanın hızla büyüyen havayolu şirketlerinden biri olarak filomuza dâhil olan 75’inci 737 tipi uçağı Boeing’den teslim almanın memnuniyetini yaşıyoruz. Özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlar, elde ettiği büyüme rakamları ve başarılarla havacılık sektöründeki konumunu ve gücünü pekiştiren Türk Hava Yolları, yoluna yeni yatırımlarla devam ediyor. 75’inci Yeni-Nesil 737 tipi uçağın teslimi, Boeing ile süregelen güçlü ortaklığımızın başarısını bir kez daha kanıtlamakta.” dedi.

Türk Hava Yolları’nın 737-700 ve 737-900ER (Uzatılmış Menzil) modelleriyle tamamlanan tek koridorlu uçak filosunun içinde en büyük pay Yeni Nesil 737-800 modeline ait. 737-800, çok başarılı olan Yeni-Nesil 737 ailesinin en çok satılan modeli olmasının yanı sıra tek koridorlu mevcut uçak piyasasının teknolojik olarak en gelişmiş uçağı. Bu son teslimat, Boeing’in 8.000’inci 737 tipi uçağının teslimini kutlamasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Boeing Ticari Uçaklar Avrupa Satışları Başkan Yardımcısı Todd Nelp, “Türk Hava Yolları’nın kısa mesafe uçuş filosu, Yeni-Nesil 737 ailesinin etkileyici ekonomik yapısı, güvenilirliği ve rahatlığı üzerine inşa edilmiştir. Bu teslimat da iki firma arasında yarım asırdır süren güçlü ilişki için önemli bir kilometre taşı.

Türk Hava Yolları’na yapacağımız, en gelişmiş tek koridorlu ürünümüz olan 737 MAX’ı da içerecek bir sonraki 75 adetlik 737 teslimatını kutlamak için sabırsızlanıyoruz.”dedi.

Türk Hava Yolları’nın son 737-800 uçağı, Türk Kabin İçi Sistemleri A.Ş. (TCI) tarafından üretilen ilk kabin içi mutfaklardan birini de içermektedir. Ticari havacılık pazarına yönelik tasarım, üretim ve ürün sertifikalandırma faaliyetleri yürüten ilk yerli havacılık ve uzay firması olan TCI, Türkiye’nin bu alandaki kapasitesinin süregelen gelişiminin de önünü açmaktadır.

Dr. Bolat konuyla ilgili “Boeing ile sürdürdüğümüz başarılı işbirliği dâhilinde ticari havacılık sektörünün çeşitli alanlarında birçok yenilikçi proje geliştirdik; son olarak kabin içi tasarıma yönelik geliştirdiğimiz TCI (Turkish Cabin Interiors) bunlar içinde en yeni örnek. Boeing’in değerli desteğini de arkamızda hissederek bu önemli projenin her sürecinde büyük titizlik sarf ettiğimiz yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Güçlü işbirliğimiz çerçevesinde böylesi büyük atılımları gerçekleştirmeye devam etmek niyetindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Hava Yolları geçtiğimiz yıl, liste fiyatlarının toplamı 6,9 milyar dolar olan 40 adet 737 MAX 8, 10 adet 737 MAX 9 ve 20 adet Yeni-Nesil 737-800 siparişi vererek 737 ailesine olan bağlılığını teyit etmiştir. Bu sipariş ayrıca, Türk Hava Yolları tarihinin en büyük Boeing siparişi olma özelliğine de sahip.

Bugün 106 ülkede 247 destinasyona uçan ve Yeni-Nesil 737 ve 777-300ER (Uzatılmış Menzil) modelleri de dâhil olmak üzere hali hazırda 100’den fazla Boeing uçağı işleten Türk Hava Yolları’nın yaklaşık 100 adet Boeing yapımı uçak siparişi bulunmaktadır.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir