Bosch, Türkiye’ye 200 milyon avroluk yatırım yapacak

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Türkiye’de, geçen yıl 135 milyon avro yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, ” 2015 yılında da yine 200 milyon avroluk bir yatırım planlıyoruz” dedi.

Bosch’un 2014 yılı finansal verilerinin açıklandığı yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Young, Bosch Grubu olarak Türkiye’ye olan güvenlerinin tam olduğunu ve ülkenin potansiyeline inandıklarını söyledi.

Burada büyümeye devam ettiklerini kaydeden Young, “43 yılda 2 milyar avronun üzerinde yatırım yaptığımız Türkiye’de, geçen yıl 135 milyon avro yatırım gerçekleştirdik. 2015 yılında da yine 200 milyon avroluk bir yatırım planlıyoruz” dedi.

Ocak 2015 itibarıyla, İstanbul’daki merkezlerinden Ortadoğu’daki 16 ülkeyi yönetmeye başladıklarını aktaran Young, Global Bosch yönetiminin, Türkiye’de yakaladıkları başarıyı ve sinerjiyi büyük potansiyel barındırdığına inandığı bir bölge olarak kabul edilen Ortadoğu’ya yayma kapasitesine vakıf oldukları inancını taşıdıklarını söyledi.

Bu yıl 100’den fazla kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor

Verilen bilgilere göre, geçen yıl toplam satışlarını yüzde 10 artırarak cirosunu 1,68 milyar avroya yükselten Bosch Türkiye’nin, ihracat rakamı ise 1 milyar 22 milyon avro oldu. Şirket, iç pazarda geçen yıl toplam 514 milyon avroluk satış hacmine ulaştı.

Bu yıl BSH Ev Aletleri şirketinin de yüzde yüz Bosch bünyesine katılmasıyla toplam istihdamı Türkiye’de yaklaşık 15 bin kişiye ulaşan şirketin, çalışan sayısı bakımından dünyada Almanya, Çin, Hindistan ve Amerika’dan sonra beşinci, Avrupa’da ise Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bosch Türkiye, bu yıl 100’den fazla üniversite mezununa istihdam yaratmayı hedefliyor.

Bosch, 200 milyon avro civarındaki yatırımın önemli bir kısmını Bursa’da gerçekleştirmeyi planlıyor. Bunun bir bölümü yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu sağlayan benzinli sistemler enjektörlerin artan talebe göre üretilmesi ve geliştirilmesi için kullanılacak.

Ayrıca bu yeni yatırımla Bosch, “Euro 7” normlarını yerine getiren enjektör üretmeye de başlayacak. Formula 1 yarış araçlarında da kullanılan bu enjektörler dünyada en fazla Bursa’da üretiliyor ve dünyaya ihraç ediliyor.

Verilen bilgiye göre, Bosch Türkiye, 2014 yılında toplam 77 patent başvurusunda bulundu. 2015 yılında da aynı sayıda patent başvurusu yapmayı hedefleyen şirket, 2014 yılında Ar-Ge yatırımlarına 80 milyon avro civarında bir bütçe ayırdı. 3 ayrı Ar-Ge Merkezinde 390 çalışanıyla Türkiye’nin inovasyon çalışmalarına katkıda bulunan Bosch Türkiye, 22 ülkeye Türkiye’den Ar-Ge ihracatı yapıyor.

Bu yıl içinde Bursa’da iki yeni Ar-Ge Merkezi açılmasıyla şirketin, Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi sayısı 5’e çıkacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir