BSA, korsan yazılımdan şüphelendiği firmaları ziyaret edecek

Business Software Alliance (BSA), Korsan yazılım kullanımının suç oluşturduğu konusunda Türkiye’yi dolaşarak  firmaları bilgilendirmeye devam ediyor. Bugüne kadar Türkiye çapında 12 farklı ili dolaşarak firmaları bilgilendiren BSA, İstanbuldaki firmaları lisanssız yazılım kullanımının hukuka aykırı olduğu konusunda bilgilendirecek.

Geçtiğimiz yıl Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de desteğiyle bir çok şehirde araçlarla dolaşarak bilgi veren BSA ekibi, bu yıl da bu etkinliklerine devam edecek. Bu kapsamda İstanbul’daki tüm firmaları ziyaret edip lisanssız yazılım kullanımının yasal yaptırımların uygulanmasına sebebiyet verdiği konusunda bilgi verecek.

Korsan yazılım kullanımının önlenmesi için hukuki konularda bilinçlenmenin önemine dikkat çeken BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman  “İşyerlerinin tek tek kapısını çalarak lisanssız yazılım, kopya program kullanmak suretiyle karşılaşacakları hukuki yaptırımları anlatıyoruz. Firmalarda bu konu ile ilgili bilincin artmasıyla, korsan yazılım kullanımının düştüğünü gözlemliyoruz. Yıl boyunca İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve diğer şehirlerde bilinçlendirme etkinliğimizi devam ettirip, alınacak önemlerle firmaların hukuki yaptırım riskiyle karşılaşarak sonradan pişmanlık duymasının önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Firmaları korsan yazılımın riskleri hakkında uyarırken, lisanslı yazılım kullanımının avantajları hakkında da bilgi veren Sağman, “Yasal yazılımlar işlerinizi güvenle sürdürmenizi ve verimli çalışmanızı sağlarken hizmet kalitenizi yükseltir. Korsan yazılımlar çoğu zaman kişisel ve firma gizli bilgilerinin çalınmasıyla sonuçlanabilecek kötü amaçlı yazılımlar içeriyor. Buna karşılık, lisanssız yazılım kullanmak, çoğaltmak ve dağıtmak telif hakkı ihlali suçu teşkil eder” dedi.

Türkiye’de lisansız yazılım ve korsan kullanım nedeniyle her yıl milyonlarca lira vergi kaybı meydana geliyor. Ayrıca korsan yazılım oranının yüksek olması yabancı sermaye yatırımlarının daönünde engel oluşturuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

1 thought on “BSA, korsan yazılımdan şüphelendiği firmaları ziyaret edecek

    Ali E.İMREK

    (29 Ağustos 2012 - 12:14)

    Korsan değil “Özgür Yazılım” kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir