BSA: Lisanssız yazılımın maliyeti 1,5 milyon TL

The Software Alliance (BSA)’nın sağladığı son verilere göre, lisanssız yazılım kullanımının Türkiye ekonomisine maliyetinin 2012 yılında 1,5 milyon TL’yi aştığını ileri sürdü.

BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’deki şirketlerin bilgisayarlarına lisanslı yazılımlar kurması ve kullanması gerekiyor. Aksi takdirde, işyerleri için gereken yazılım ürünlerinin lisans maliyetine ek olarak yasal yaptırımlarla karşılaşabilir ve avukat masraflarını karşılamak zorunda kalabilirler.” dedi.

BSA’nın iddiasına göre, 2012 yılında EMEA bölgesinde lisanssız yazılım kullandığı tespit edilen işyerlerinin toplam mali kaybı 16,5 milyon dolar oldu.

BSA, lisanssız yazılım kullanımının yüzde 10 oranında azaltılmasının, 2013 yılında yeni ekonomik faaliyetlere 108 milyar Avro kazandıracağını iddia ediyor.

Yine BSA’nın iddiasına göre, bunun karşılığında ileri teknoloji mesleklerinde 500 bin kişilik bir istihdam kaynağı yaratılacak ve devletler 2013 mali yılı sonunda 24,3 milyar dolar Avro vergi kazancı sağlamış olacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın