BTK, 4G frekanslarını dağıtırken adil davranmalı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, 4G’ye geçiş sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Verilecek frekanslar yüzünden hiç bir operatöre diğerine göre daha iyi ya da daha kötü şartlar sağlanmamalı. Lisans ihalesi rekabeti bozan bir unsur içermemeli” dedi.

Vodafone’un “Telefonla değil Vodafone’la” platformunun tanıtım toplantısı, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Süel’in ev sahipliğinde düzenlendi.

Süel, toplantıda platforma ilişkin detayları paylaştı. Platform kapsamında akıllı telefonların pil ömrünü uzatacak bir teknolojiyi şebekelerine akıllıca entegre ederek, önemli bir gelişmeye imza attıklarını söyleyen Süel, Vodafone’un, “Akıllı Kapsama Teknolojisi” adlı şebekesiyle akıllı telefonların pil ömrünü yüzde 25’e varan oranda uzatma olanağı sunduğunu belirtti.

“Beş yılda 5 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık”

Süel, “Bu ölçümlemeyi yaparken bağımsız bir araştırma şirketinden yararlandık. Pazarda en popüler 5 akıllı telefonda, tüm operatörlerin şebekesi üzerinde denendi ve Vodafone şebekesi üzerinden bağlanan akıllı telefonlarda yüzde 25’e kadar pil ömrünün uzadığını gördük” bilgisini paylaştı. Bundan bir yıl önce ilan edilen “Dijital Dönüşüm Hareketi” doğrultusunda 1 yılda 1 milyar lirayı, son 5 yılda 5 milyar lirayı aşkın yatırım yaptıklarını vurgulayan Süel, şunları kaydetti:

“Vodafone’un şebeke yatırımları içinde 4G hazırlıkları da önemli bir yer tutuyor. 4G’yi önce bize sorun, biz 4G’ye herkesten önce hazırdık. 4G uluslararası dolaşım hizmetini Türkiye’de sunan ilk ve tek operatör olarak, Vodafone Red abonelerimize, 28 ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyada 4G teknolojisinin özelliklerinden yararlanma imkanı veriyoruz. Lisans verilmeye başlandığında, Vodafone Türkiye olarak 4G’ye geçmeye hazırız. Hükümetimizin genişbanda olan inancı ve 4G yetkilendirilmesini 2015’te bitirme kararlılığını destekliyor, bunu genişbandın yaygınlaşmasının önündeki fiber ve baz istasyonları ile ilgili engelleri hep birlikte kaldırabileceğimiz bir fırsat olarak görüyoruz.”

“Operatörlerin en etkin yatırımı yapabileceği frekanslar verilmeli”

Süel, toplantı sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Süel, 2015 yılında 4G’ye geçişin planlanması ve ihale yöntemine ilişkin bir soruyu şöyle cevapladı:

“Bunun ihale süreciyle ilgili yorumda bulunmak istemiyorum. Bakanlığımız ve ilgili otoritelerin, hem kamunun hem operatörlerin hem de uzun vadede tüketicinin menfaatini düşünerek doğru ihale yöntemini seçeceğine eminiz. Ama burada verilecek frekanslar yüzünden hiç bir operatöre diğerine göre daha iyi ya da daha kötü şartlar sağlanmamalı. Lisans ihalesi rekabeti bozan bir unsur içermemeli.

İkincisi; operatörlerin en etkin yatırımı yapabileceği frekanslar verilmeli. Bugün de 800 MHz bandı bunun için çok elverişli. Üçüncü olarak da hız… Bugün biz ihalede farklı frekansları aldığımız takdirde bu frekansları birleştirerek tüketiciye yüksek hız verebiliyoruz. Dolayısıyla farklı frekansları birleştirebileceğimiz bir ortam yaratılması gerektiğini düşünüyoruz ki, biz hızlı hizmet verebilelim.”

Fiber ağların 4G’nin ön şartı olduğuna işaret eden Süel, “Bugün kara yolu, demir yolu neyse fiberin de artık ondan bir farkı yok. Ülkelerini fiberle örmeyen uluslar maça yenik başlıyor. Fiber yeni nesil mobil teknolojilerin ön şartı” ifadelerini de kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir