BTK İhbar’ın telefon numarası değişti

Başta cep telefonu olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan veya kaybolan vatandaşlara hizmet sunmak amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bilgi ve İhbar Merkezi’nin numaraları değişti.

Şimdiye kadar 444 9 777 ve 0 312 232 23 23 telefon numaralarıyla hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezinin yeniden yapılandırılarak genişletilmesi çalışmaları kapsamında numaralarının da değiştirilmesine ihtiyaç duyuldu.

Çağrı merkezi şeklinde çalışan ve 7 gün 24 saat hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet vermeye başladı.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca Bilgi ve İhbar Merkezi’ne kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştığı için mesai saatleri dışında da aranarak hizmet alınabiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir