Bu yıl tablet satışları 2 milyona ulaşacak

NT Genel Müdürü Murat Kara, “Türkiye’de satılan tablet bilgisayar adedinin 2013 yılında yaklaşık yüzde 150 artarak 2 milyon adede ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

NT açıklamasına göre, Kara, Türkiye’de satılan tablet bilgisayar adedinin 2013 yılında yaklaşık yüzde 150 artarak 2 milyon adede ulaşmasını beklediklerini ifade ederek, bu rakama devletin öğrencilere hediye edeceği tabletlerin dahil olduğunu belirtti.

Kara, 2012 yılı tablet satış rakamının 804 bin adet olduğunu hatırlarak, NT mağazalarında satılan tablet adedinin ise 2012 yılındaki 25 bin adetten bu yıl 125 bine yükseldiğinin altını çizdi.

Tablet bilgisayarlara yönelik talebin bölgelere göre farklılık gösterdiğini ifade eden Kara, tablet bilgisayarın adet olarak en çok Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde satıldığına ve bu bölgelerde kullanıcıların seçtiği tabletlerin genelde orta ve üst seviye ürün segmentinde olduğuna dikkati çekti.

Kara, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise genelde uygun fiyatlı ve orta seviye tabletlerin yoğun olarak satıldığını belirterek, tüketicilerin genel tercihinin giriş seviyesi cihazlardan daha üst segmentteki ürünlere doğru kaydığı bilgisini verdi.

Tablet bilgisayarın patlama yılı olan 2011 ve 2012 yılında 199 TL altı olan ucuz segmentte yerli marka tabletlerin çok satıldığını vurgulayan Kara, “Fakat bu segmentteki ürünler kullanıcıların beklentilerini tam olarak karşılayamadığından, tablet bilgisayar satışları şu anda 199 TL – 499 TL arasına kaymaya başladı. Bu noktada yerli markalardaki özellikleri ve kalitesi yüksek ürünlerin satışı ön plana çıkıyor. Doğum günleri, özel günler ve karne günlerinde tablet bilgisayarlar, akıllı telefondan sonra en çok tercih edilen hediye amaçlı ürün konumunda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir