Bulut depolamada güvenlik riski

Dropbox ve Box gibi dosya depolama hizmetlerinin, bilgi güvenliği açısından büyük risk taşıdığına dikkat çekiliyor. Bu servislerin güvenlik ayarlarında yaşanan sorunlar nedeniyle, kullanıcılar farkından olmadan bilgilerin dışarı sızması riski doğurduğu belirtiliyor.

Rakip bir hizmet olan Intralinks, ev ipoteği, banka hesapları gibi bazı hayati dosyalara istenmeyen kişilerin ulaşabilmesini mümkün kılan iki önemli sorun keşfetti.

Sorun, esasen bu tür depolama hizmetlerinin kullanıcılarına, dosyaları bağlantı vererek başkalarıyla paylaşmalarını sağlayan işlevle ilgili.

Acil bir önlem olarak Dropbox, daha önce paylaşılmış bağlantıları iptal ettiğini açıkladı ve bundan böyle paylaşılan bağlantıların üçüncü kişilerce görülmesini engelleyen bir önlem geliştirdiğini bildirdi.

Dropbox, sitesine koyduğu notta, “Bağlantı paylaşmanın işiniz açısından hayati bir önem taşıdığının farkındayız ve sebep olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Depoladığınız bilgilerin güvenliği için elimizden gelen herşeyi yapmaya devam edecek ve sizleri son gelişmelerle ilgili olarak sürekli bilgilendireceğiz” dedi.

BBC’nin haberine göre, Dropbox önümüzdeki bir kaç gün içinde eski linklerin de bu güvenlik ihlalinden etkilenmeyecek şekilde yeniden işlevsel olacağını duyurdu. Box şirketi ise bu güvenlik sorunuyla ilgili sorularını henüz yanıtlamadı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir