USB flash bellek cep telefon Babalar Günü

Büyük ekranlı telefon satışlarında artış var

Türkiye’deki markalar için fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, 2018 yılındaki akıllı telefon piyasasının dinamiklerini ortaya koydu.

5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefon kampanyaları 2018’de atağa kalkarken; en fazla kampanyası yapılan işletim sistemi Android oldu. 2018 kampanyalarına ise marka olarak Samsung damga vurdu.

Tüm insert, basılı reklam, TV reklamı, radyo reklamı ve online kanallardaki fiyat verilerini araştırıp takip eden, kategorilendirerek en güncel pazar araştırmalarını sunan BrandZone, 2018 yılı akıllı telefon kampanya verilerini analiz etti.

5.8 inç ve daha büyük ekran tutuluyor

Teknoloji marketleri, hiper marketler, telekom kanalları ve yerel zincirlerin tüm akıllı telefon kampanyalarını tek tek inceleyen BrandZone verilerine göre; 5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefon kampanyaları 2018’de atağa kalktı.

Buna göre 2018’de 5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefonlar yüzde 50’lik kampanya oranı ile ilk sırada yer aldı. Yüzde 37’lik kampanya oranı 5.1 inç ve 5.7 inç ikinci sırada yer alırken, yüzde 12 kampanya oranı ile 4.2 inç ve 5 inç üçüncü sırada yer aldı.

8 çekirdekli akıllı telefonlar lider

BrandZone verilerine göre; 8 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları 2018’de yüzde 75,7’ye yükseldi. 4 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları 2018’de yüzde 16,1 ile ikinci sırada yer aldı.

6 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları 2018’de yüzde 7,4 ile üçüncü sırada yer aldı. 2 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları 2018’de yüzde 0,6 ile dördüncü sırada yer alırken, tek çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyalarında 2018 yılında hiç kampanya düzenlenmediği görüldü.

Samsung telefon 6 yıldır açık ara önde

Akıllı telefon kategorisinde toplamda 6 yıldır açık ara lider marka olan Samsung, 2018’de de bu liderliğini sürdürdü. BrandZone verilerine göre; 2018’de Samsung yüzde 43’lük kampanya oranıyla en fazla kampanya düzenleyen marka oldu.

Yüzde 19’luk oranla Casper ikinci; yüzde 12’lik oranla Huawei üçüncü; yüzde 11’lik oranla Apple dördüncü; yüzde 5’lik oranla Vestel beşinci; yüzde 3’lük oranla Xiaomi ve General Mobile altıncı; yüzde 2’lik oranla Nokia yedinci sırada yer aldı.

Android kampanyalara damga vurdu

BrandZone verilerine göre; 2018’de en fazla kampanyası yapılan işletim sistemi yüzde 88 kampanya oranıyla Android oldu. iOS işletim sistemli akıllı telefonların 2018’de yüzde 12 oranında kampanya düzenlendi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir