‘Büyük Veri’ anlayışı değişiyor

Günümüzde sanıldığının aksine şirketlerin Büyük Veri çözümlerinden yararlanabilmesi için çok büyük verilerinin olması gerekmiyor. Küçük miktarda verisi olan kurumlar için de “Büyük Veri” mimarileri anlamlı olabiliyor. Büyük Veri kavramı artık bu çözümlere verilen genel ad olarak konumlandırılıyor.

Günümüzde şirket yöneticileri büyük verinin öneminin farkında. Bir çok sektör bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmeye ve yeniliklere ayak uydurmaya başlıyor. Büyük veri kavramı yakın zaman öncesine kadar çok yüksek miktarda veri olarak biliniyordu. Ancak artık bu kavramdan anladığımız, verinin büyüklüğü, oluşma hızı ve çeşitliliği konusunda oluşturulan çözümler.

Eskiden daha yapısal verilerle uğraşan bir dünya vardı. Artık yapısal olmayan verileri de işleyen, çok hızı işleme kabiliyetlerinin de olduğu yeni ortamlar oluşmaya başladı. Büyük Veri de artık bu çözümlerin genel adı konumunda.

Intellica Kurucu Ortağı Can Alhas konuyla ilgili şu sözleri aktardı: “Büyük Veri, veri işleme ve anlamlandırma ve buna dayanarak aksiyon alma işinin yeni adı olarak düşünülebilir ve yeni kabiliyetler ile zenginleşen iş zekâsı ortamlarının yeni tanımı olabilir. Bu yapılarla gelen tek yetenek büyük miktarda veriyi saklamak olarak düşünülmemeli. Hıza ihtiyacı olan ve gerçek zamanlı yapılar kurmak isteyen kurumlar için de “Büyük Veri” yapıları çözüm olabilir. Aynı şekilde yapısal olmayan veriyi işlemek için de bu tür yapılar kullanılabilir. Mevcut veri ambarlarının yükünün bu tür ortamlara taşınması da artık gündeme gelmiş durumda. Kısaca söylemek gerekirse bu teknolojilerden yararlanmak için veri miktarınızın çok büyük olmasını beklemenize gerek yok zira bu teknolojileri tam olarak anladığımızda mevcut veri isleme kabiliyetlerimize eklenecek birçok yeni kabiliyeti bize sunuyor.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir