Çin’in zenginleri kripto paraya yatırım yapıyor

Bitcoin ve diğer dijital paraların birçok insanı zengin ettiği bütün dünya tarafından bilinen bir gerçek. Bazıları paralarını kripto paralara yatırırken bazıları ise Dadiani Fine Arts ve The White Company gibi lüks platformlarda para harcıyor.

Dadiani Fine Arts’ın kurucusu Eleesa Dadiani, Londra merkezli sanat galerisinde Bitcoin, ETH, ripple ve EOS gibi dijtal paraları ödeme yöntemi olarak kabul ediyor. Ayrıca kullanıcılar Dadiani Syndicate platformu üzerinden kripto para ile değerli taş, yat hatta özel jet bile satın alabiliyor.

Diğer kripto para kullanıcıları gibi Dadiani de eninde sonunda sanal paranın herkes tarafından kullanılacak olan bir ödeme yöntemi olduğuna inanıyor. Eleesa Dadiani yaptığı açıklamada, altın ve gümüşten beri dünya çapında bir para olmadığını ve dağınık yapıdaki ekonominin uluslararası ticareti kolaylaştırdığını ve belirtti. Dadiani’ye göre daha önce mümkün olmayan şeyler artık dijital paralar ile mümkün.

The White Company kendisini dijital para dünyasının lüks ürün satıcısı olarak konumlandırıyor. Şirketin platformunda çeşitli sanat ürünleri, elmas ve Lamborghini gibi aşırı pahalı ürünler satılıyor. The White Company son olarak Salvador Dali’nin bir resmini 79.70 BTC’den satıyor. Çin’in sanal para endüstrisi üzerindeki düzenlemelerine rağmen şirketin kurucusu Elizabeth White, müşteri sayılarında sürekli olarak artış elde ettiklerini duyurdu.

White’a göre daha önceden kripto paralara yatırım yapmış olan Asya merkezli yatırımcılar 2017 yılında yaşanan fiyat artışından elde ettikleri gelirleri harcamanın yollarını arıyor. 2017 yılında yaşanan bu artış ortaya birçok yeni milyoner çıkardı ve bu da pahalı markaların ödeme yöntemi olarak kripto paraları benimsemesini sağladı. Artık büyük markalar Bitcoin’in yanı sıra ETH, ripple ve EOS gibi birçok dijital parayı ödeme yöntemi olarak kabul ediyor.

Lüks markalar kripto paralara şüpheyle yaklaşıyor

Tüm bunlara rağmen bazı lüks markalar hala daha kripto paralara yönelik şüphelere sahip. Ancak trade.io’nun yöneticisi John Patrick Mullin’e göre uygulamaya konacak olan düzenlemeler ile beraber bu şüpheler ortadan kalkacak. Mullin’e göre birçok dijital para topluluğu, bünyesinde yer alan kötü niyetli kişileri uzaklaştırmak ve yasal düzenlemelerin olduğu bir ekosisteme sahip olmak istiyor. Uygulamaya konacak olan yasal düzenlemeler ile beraber Bitcoin ve ETH gibi popüler kripto paraların yanı sıra ripple, EOS, Litecoin ve daha birçok altcoin de daha popüler hale gelecek.

Bu düzenleme ile beraber kripto para endüstrisine uzak olan markaların doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve kripto paranın suç ile ilişkili olmadığını anlaması gerekiyor. Ripple, ETH, EOS gibi popüler altcoinler de dahil olmak üzere Bütün kripto paraların transferleri transferleri halka açık olarak gerçekleşiyor ve herkes tarafından izlenebiliyor. Diğer taraftan Elliptic isimli siber güvenlik firmasının yaptığı bir araştırmaya göre Bitcoin transferlerinin sadece %1’i suç ile ilişkili.

Kaynak: https://www.coinmoz.com/kacinilmaz-bulusma-luks-tuketim-ve-kripto-para/

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir