Curiosity Mars’ta hayat izi arıyor

Amerikan Uzay Ajansı (NASA) için bir kilometre taşı olan Curiosity Mars yüzeyindeki birinci yılını tamamladı.

Uzay aracı güneş sisteminde Dünya’ya en yakın ve şartları en çok benzeyen gezegende yaşam belirtilerini araştırıyor. Bu, dünya dışında yapılan en kapsamlı araştırma görevi olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.

Euronews’in haberine göre, araştırmanın ilk yılında gezegende bir zamanlar mikrobiyal yaşamın mümkün olduğu yönünde işaretler bulundu. Şimdi bilim adamları bunun sınırlı bir bulgu mu yoksa tüm gezegende yaygın mı olduğunu araştırıyor:

Bilim insanları, “Mars’ta bir zamanlar hayat olabileceğini gördük. Şimdi bunun somut işaretlerini arıyoruz.” diyor.

Curiosity yüzeyden sağladığı video görüntülerinin yanı sıra topraktan da örnekler alıp analizler yapabiliyor. Uzay görevine destek olması için önümüzdeki yıl gezegenin yörüngesine MAVEN isimli başla bir araç yarleştirilecek. Bu araç bir zamanlar var olan Mars’ın atmosferinin neden yok olduğunu araştıracak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir