‘Doğru zamanda karar almak ve uygulamak önemli’

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyada sadece bilmenin yeterli olmadığını belirterek, “Bilgiyi hayata geçirmek, karar almak ve uygulamaya sokmak çok daha önemli” dedi.

Terzioğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, Arçelik, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türk Hava Yolları (THY) ve Turkcell’in stratejik ortaklığında, partner ülke Hollanda’nın katkısıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın üçüncü gününün açılışında konuştu.

Terzioğlu, korelasyon kurulduğunda ülkelerin, şirketlerin ve kişilerin, karlılık, refah düzeyi ve yaşam standartlarında verimlilik artışının birebir etkisinin olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Verimlilikteki yüzde 1’lik artışın etkisini yaklaşık 72 yıl sürdürdüğüne işaret eden Terzioğlu, hayat standardı bugünkü seviyesinde korunmak isteniyorsa 2050 senesine kadar verimliliğin 5 kat daha artması gerektiğini dile getirdi.

Terzioğlu, verimlilik artışının yüzde 52’sinin teknolojiden geldiğinin altını çizdi.

“İnovasyonu erken hayata geçirenler hayata bir adım önde başlıyor”

Terzioğlu, karar verip yatırımını erken yapanların, inovasyonu erken hayata geçirenlerin hayata bir adım önde başladığını söyledi.

Bazı şirketlerin doğru zamanda doğru kararı verdiklerinde bir kazanç eğrisine sahip olabildiğini belirten Terzioğlu, “Fakat diğerleri o aksiyonu vaktinde hayata geçiremediği için maalesef kaybediyor” ifadelerini kullandı.

Terzioğlu, dünyada sadece bilmenin yetmediğini, bilgiyi hayata geçirmek, karar almak ve uygulamaya sokmanın çok daha önemli olduğunun altını çizdi.

Bu arada Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İnovasyon Ödülleri de dağıtıldı.

Törende Ar-Ge Liderliği Ödülü Arçelik’in, Kurumsal Girişimcilik Ödülü Sabancı Holding’in, Teknoloji Markaları Geliştirmede Liderlik Ödülü Turkcell’in, En Yenilikçi KOBİ ve Girişimcilik Bankacılığı Ödülü TEB’in, Marka Bilinirliği Ödülü THY’nin, Patent Ödülü Arçelik’in, Markalaşmada Liderlik Ödülü Ege Seramik’in, Faydalı Model Ödülü ASELSAN’ın, En Fazla Ar-Ge Proje Katkı Ödülü Süleyman Demirel Üniversitesi’nin, En Fazla Tasarım Katkı Ödülü ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin oldu.

Kazananlar ödüllerini Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden alırken, daha sonra kazananlarla toplu aile fotoğrafı çektirildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın