E-ticaret sektörü 2013’ü 40 milyar TL ile kapatacak

Türkiye’yi Eylül ayında e-ticarette ön ödemeli alışverişle tanıştıran ‘Kapory’, kullanıcılardan kısa sürede büyük ilgi gördü. ‘Damacana’ ve ‘Kapory’ uygulamalarıyla e-ticaret ve mobil girişimcilik alanında Türkiye’de bir ilke imza atan Online İşler A.Ş.’nin Kurucu Ortağı Serdar Tavus, Türkiye’de ve dünyada e-ticaret sektörünü ve gelişimini değerlendirdi.

Dünyadaki durgun ekonomik göstergelere rağmen, e-ticaret sektörünün yüksek bir ivme ile gelişimine devam ettiğini belirten Serdar Tavus, “Dünyada e-ticarette en hızlı büyüyen üçüncü ülke olarak dikkat çekiyoruz. Türkiye’deki e-ticaret sektörü 2013’ü 40 milyar lirayla kapatacak. 2015 yılında bu rakamın 60 milyar lira olacağını öngörüyoruz. Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, Polonya, Brezilya ve Meksika da gelişen pazarlar olarak göze çarpmaya başladı. Global anlamda e-ticaret hacmi 2011 yılında 900 milyar dolar iken 2012 yılında bu rakam 1 trilyon dolara ulaştı. 2013 yılı sonu itibariyle de tüm dünyada 1,6 trilyon doları aşması bekleniyor” dedi.

Türkiye’de en çok kredi kartıyla ödeme yapılıyor

Dünya çapında ödeme metotlarının gelişimi ve farklılığı konusuna da değinen Tavus, “Dünyada birçok ülke de farklı ödeme sistemlerinin öne çıktığını görüyoruz. Maalesef Türkiye’de hala ödeme metotları konusunda sıkıntılar var. İnternette yapılan harcamaların %88’i kredi kartı ile yapılıyor. Kapıda ödeme, EFT/Havale, Mobil Ödeme Sistemleri gibi seçenekler dünya çapında farklı ülkelerde sıklıkla tercih ediliyor. Dünyada mobil ödeme çok yaygın bir ödeme metodu olsa da henüz Türkiye’de bu rakam tüm e-ticaret harcamalarının %1’i civarında” şeklinde konuştu.

Ön ödemeli alışveriş sistemiyle, kullanıcılar için rahat ve mutlu alışveriş dönemini başlatan ‘Kapory’ uygulamasıyla da İstanbul, Ankara ve İzmir en çok alışveriş yapan şehirler olarak belirlendiğini söyleyen Serdar Tavus, Türkiye’deki e-ticaret sektörünün girişimciler için hala büyük bir potansiyel taşıdığını da ekledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir