Edward Snowden’a casusluk davası

TechnoLogic 25 Haziran 2013 0
Edward Snowden’a casusluk davası

Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin iletişim kayıtlarını gizlice toplama programını deşifre eden eski çalışanı Edward Snowden hakkında savcılar, casusluk suçlamasıyla dava açtı.

Washington Hong Kong’dan Snowden’ın gözaltına alınmasını istedi. Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Hawaii bürosunda çalışırken Hong Kong’a kaçmıştı. Snowden’la ilgili iddianame casusluk ve hırsızlık gibi suçlar içeriyor.

Snowden’ın İngiliz Guardian ve Amerikan Washington Post gazetelerine verdiği bilgilere göre Ulusal Güvenlik Dairesi, tüm dünyada telefon konuşma ve internet haberleşme kayıtlarını gizlice topladı ve iletişim şirketleri de Ulusal Güvenlik Dairesi’yle işbirliği yaptı.

Edward Snowden yurttaşların özel hayatını hedef alan kitlesel boyuttaki izleme programını açığa çıkarmanın gerekliliğine inandığını söylüyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, üst düzey Amerikalı yetkililer, gizli programın terör saldırılarını önleme amaçlı olduğunu ve programın açığa çıkmasıyla birlikte olası saldırıları önlemenin zorlaşacağını savunuyor.

Hong Kong ve Amerika arasında suçlu iade anlaşması bulunsa da, Hong Kong’u idaresi altında tutan Çin hükümeti, iadeyi ‘siyasi amaçlı’ bulması durumunda engelleyebiliyor.

Bir cevap yazın »