elektrikli kamyonet

Bosch ve toom’dan elektrikli kamyonet işbirliği

Bosch mobilite servisleri büyümeye devam ediyor. toom hırdavat mağazalarının müşterileri, yeni servisi Aralık 2018’de test edecek. Elektrikli kamyonet ile alınan ürünleri stressiz bir şekilde eve taşımak mümkün. 

Almanya’da yaklaşık iki milyon kişi mobil uygulamalar aracılığıyla hızlı bir şekilde araba kiralıyor. Bununla birlikte araç paylaşımı yapan yolcuların sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Bosch da bu büyüyen pazarda elektrikli kamyonetler için yeni bir paylaşım servisi sunuyor.

Paylaşım servisi ilk olarak Alman perakendecilik grubu Rewe’nin bir yan kuruluşu olan toom’un ağır ve hantal ürünlerinin taşınmasında test edilecek. 330’dan fazla mağazaya sahip olan toom, Alman ev dekorasyonu sektörünün en büyük tedarikçilerinden bir tanesi.

Bosch Ağa Bağlı Mobilite Çözümleri Bölümü Başkanı Dr. Rainer Kallenbach, “Bosch, kentsel mobiliteye yönelik dijital servislerde büyümeye devam ediyor ve elektrikli kamyonetlerin paylaşımına ilişkin servis de büyüme için muazzam bir potansiyele sahip” dedi.

Satın aldıklarını elektrikli kamyonet ile taşıyabilecekler

Aralık 2018’den itibaren belirlenen 5 mağazada müşteriler, birkaç tıklamayla rezerve ettikleri elektrikli kamyonetler ile satın aldıkları ağır ve büyük ürünleri hızlı bir şekilde taşıyabilecek.

toom Finans ve Personel Genel Müdürü Wolfgang Vogt, “Kendisini sürdürülebilirliğe adamış bir şirket olarak, çevrenin korunmasına olan katkımızı sürekli olarak artırmak istiyoruz. Bu nedenle, satın aldıkları ürünleri evlerine taşımaları için artık müşterilerimize çevre dostu bir yol sağlayacak olmaktan dolayı son derece mutluyuz” dedi.

Bosch, elektrikli scooterlara ilişkin kiralama servisi olan Coup’tan da anlaşılacağı üzere paylaşım servisleri konusunda tecrübe sahibi. Coup, 2016 yılında uygulamaya girdiğinden beri sürekli büyüme gösterdi ve şu anda Berlin, Paris ve Madrid’de 3.500 scooterlık bir filoya sahip.

Kamyonet paylaşımında sadece elektrikli araçlar var

Almanya’da, paylaşıma açık her on araçtan bir tanesi elektrikli motora sahip. Bosch da Coup scooter paylaşımı ve kamyonet paylaşım servislerinde yalnızca elektrikli araçları kullanıyor.

Kallenbach, “Kentsel mobilitede yani şehir merkezlerindeki taşıma trafiği ve kişisel araç trafiğinde elektrikli araç kullanımı ideal” dedi.

Kamyonet paylaşım servisi, ilk olarak Almanya’da Berlin, Frankfurt, Leipzig, Troisdorf ve Freiburg şehirlerindeki hırdavat mağazalarında hizmete sunulacak.

Bu mağazalarda, StreetScooter tarafından sağlanan küçük elektrikli kamyonetler için şarj noktaları şimdiden hazır. Bosch, bu araçlar için güç aktarma mekanizması bileşenleri sağlıyor.

Şirket, paylaşımlı elektrikli kamyonetlerin hırdavat mağazası sektörü dışında da uygulama potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Yeni paylaşım servisinin popüler hale gelmesi durumunda Bosch; diğer toom hırdavat mağazaları, mobilya, elektronik mağazaları ve süpermarketler başta olmak üzere diğer iş ortaklarını da kapsayacak şekilde servisini genişletmeyi planlıyor.

‘Aldıklarımı nasıl taşıyacağım’ stresi sona eriyor

Araç paylaşımı, sektörün hızlı büyümesi dikkate alındığında uzun zamandır niş bir pazar olmaktan çıkmış durumda. 2025 yılı itibarıyla dünya genelinde 36 milyon kullanıcının olacağı öngörülüyor (Kaynak: Frost & Sullivan).

Özellikle büyük şehirlerde, giderek daha fazla kullanıcı araç rezervesi konusunda uygulama tabanlı servislerden faydalanıyor. Müşterilerin şehir içinde kullandıkları araçlarıyla satın aldıkları büyük ürünleri evlerine taşımaları genellikle mümkün olmuyor.

Hırdavat mağazasından satın aldığı ürünleri taşımanın bir yolunu arayanlar, elektrikli kamyonetleri rezerve etmek için yeni servisi kullanabiliyor, kullanımdan sonra da kiralandıkları istasyona iade ediliyor.

Elektrikli kamyonetleri kiralamadaki en büyük avantaj, genelde klasik bir araç kiralamadan daha ucuza rezerve edilmeleri ve kullanıcıların kilometre, akü şarj etme dahil saatlik sabit bir ücret ödemesi.

Buna ek olarak, aracın kiralanmasından iadesine kadar tüm süreç dijital olarak yürütülüyor ve yorucu evrak işleri bulunmuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir