Elektrikli otobüs ihalesini Bozankaya kazandı

Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin açtığı 1 milyon 550 bin avroluk elektrikli otobüs ihalesini Bozankaya kazandı. Bozankaya Şirketler Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, paydaşı olduğu Avrupa Birliği Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı olan Horizon 2020 Programı kapsamında Avrupa Komisyonu ile imzalanan proje dahilinde Türkiye’deki ilk elektrikli otobüs ihalelerinden birini açtı.

İhale, yerli üretime öncelik vermek üzere yüksek teknolojide sanayi ürünleri kapsamında yerli malı avantajı ile gerçekleştirildi. Bu doğrultuda 1 milyon 550 bin avro değerindeki ihaleyi Bozankaya kazandı. Düzenlenen törenle elektrikli otobüs alımı için yapılan sözleşme, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay tarafından imzalandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç, Avrupa Birliği Akıllı Şehir Projesi kapsamında alınan hibenin ulaşım ayaklarından biri olan 4 elektrikli araç için düzenlenen ihalenin, Bozankaya firması tarafından kazanıldığını aktardı. Ataç, şunları kaydetti:

“4 Ağustos 2015’te 4 adet elektrikli, 30 kişilik otobüs için açılan ihaleyi Bozankaya firması kazandı. Bu ihale toplam 1 milyon 550 bin avro olarak sonuçlandı. Bu tarihten sonra aralık sonuna kadar 4 elektrikli otobüsü teslim edecekler. Bundan sonra diğer belediyelerimize de örnek olmasını diliyoruz. Bu araçlar engelli yurttaşlarımızın da kolaylıkla kullanabileceği araçlar. Özel rampa sayesinde engelli araçları otobüslere girebiliyor. Son derece çevreci ve ekonomik. Karbondioksit salınımında en az kirlenmeyi hedefliyoruz. İnsanlık adına iyilikler getirmesini diliyorum.”

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Günay da yeni nesil araç olmaları itibarıyla tüm dünyada elektrikli otobüs üretimine başlayan sınırlı sayıda üretici bulunduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Elektrikli otobüsümüz ile Türkiye’de ilk 2, dünyada ise ilk 10 üretici arasında yer almaktayız. Önümüzdeki beş yıl için binlerce elektrikli aracın, toplu taşıma alanında kullanılmaya başlanacağını öngörüyoruz.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesine çevreyi koruyan yaklaşımları ve yerel üretimi desteklemeleri ile ülke kaynaklarına verdikleri değerden dolayı Bozankaya adına teşekkür ederiz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir