En başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü AirTies’ın

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, en başarılı Ar-Ge Merkezlerini ödüllendirdi. AirTies Ar-Ge Merkezi, Performans Endeksi Değerlendirmesi sonuçlarına göre sektör bazında ‘En Başarılı Ar-Ge Merkezi’ seçildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Merkezleri 2012 Yılı Performans Endeksi Değerlendirmesi sonuçlarına göre sektör bazında, En Başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü AirTies’ın oldu.

Geçtiğimiz hafta, Kocaeli’nde gerçekleştirilen Ar-Ge Merkezleri Performans Değerlendirmesi ve Teknoloji Transfer Ofisleri ile İşbirliği Çalıştayı’na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Erslan Arslan, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak, Bilim Sanayi ve Teknoloi Genel Müdürü Prof.Dr. Cevahir Uzkurt ödül ile sanayici ve işadamları katıldı. Ödülü AirTies adına Ar-Ge Genel Müdür Yardımcısı Müjdat Pakkan aldı.

AirTies’ın, geliştirdiği ürünlerin donanım, tasarım ve doğrulamasını yapmak amacıyla kurduğu Ar-Ge altyapısı, özellikle kablosuz iletişim cihazları gibi hassas ürünler için Türkiye’nin önde gelen örneklerinden birisi olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de Ar-Ge Merkezi Belgesi’ne sahip 82 şirketten biri olan AirTies, uzman Ar-Ge kadrosu ile çip üreticilerine bağımlı olan rakiplerinin aksine kendi ürünlerini tasarlayıp geliştiriyor. Faaliyet gösterdiği pazarların altyapısı, dinamikleri ve tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürün geliştirme yapan AirTies, bu yaklaşımın sonucu olan yerelleştirme stratejisi ile girdiği pazarlarda hızlı bir büyüme sergiliyor.

AirTies, kablosuz ağ üzerinden yüksek çözünürlüklü (HD) kesintisiz video aktarımı, birden çok nokta üzerinden kablosuz aktarım yaparak kapsam genişletmeye yarayan göze (mesh) teknolojisi, internet üzerinden adaptif akışlı teknolojisi ile televizyon yayını (OTT) gibi teknolojiler bulunan AR-GE yatırımlarını yenilikçi ağ bağlantı teknolojileri konusunda yoğunlaştırmıştır.

AirTies, geliştirdiği inovatif teknolojiler sayesinde dünyada kablosuz ağ üzerinden video iletimi konusunda uzman sayılı firmalardan birisi konumundadır. Bu teknolojilere sahip ürünler İngiltere, Fransa, İsviçre, Danimarka, İtalya ve İspanya gibi katma değeri yüksek teknolojilere değer verilen Batı Avrupa telekom operatörleri ile yapılan anlaşmalarla, bu operatörlerin kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.. Bu AR-GE yeteneği sayesinde ağ teknolojileri alanında Uzakdoğu üretici firmaları ile fiyat noktasında rekabet edebilir hale gelen AirTies, gerek teknolojik gerek maliyet olarak birçok dünya markasına üstünlük sağlamış ve 2013 itibariyle yurtdışı satışlarını toplam cirosunun %50’sine yükseltmiş durumdadır.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir