Ericsson, Börje Ekholm’ü CEO olarak atadı

Ericsson Yönetim Kurulu bugün, Börje Ekholm’ü 16 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere Başkan ve CEO olarak atadı. Börje Ekholm, aynı zamanda Ericsson Yönetim Kurulu Üyesi görevinde bulunmaya devam edecek.

Ericsson Yönetim Kurulu Başkanı Leif Johansson konuyla ilgili olarak, “Börje Ekholm’ün atamasını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Kendisinin telekomünikasyon, IT ve medya alanlarında hem teknoloji hem de iş uygulamaları açısından sağlam bir anlayışa sahip. Son on yıldır Yönetim Kurulumuzda görev almış biri olarak Börje Ekholm, Ericsson’un karşı karşıya kaldığı ya da kalabileceği zorluklar ve fırsatlara çok hâkim. Böylesi bir dönüşüm sürecinde, Ericsson’un özellikle stratejik yönlendirme ve planlamaları uygulama aşamasında, Börje Ekholm’ün yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanacağından hiç kuşkum yok. Ekholm’ün, yıllarca halka açık pek çok lider şirkette edindiği tecrübenin Ericsson’a pek çok kazanım getireceğine inanıyorum.” dedi.

CEO’luk görevine atanan Börje Ekholm ise şunları ekledi: “Ericsson’da böylesi bir fırsattan ötürü çok heyecanlıyım. 5G’nin bağlantılı dünyasında şebekeler ve uygulamaların daha da önemli geldiği bir zamanda, müşterilerimiz ve sektör sürekli devinen bir inovasyon arayışı içerisinde. Ericsson ekibine katılmayı, var olan ve yeni müşterilerle sektörün geleceğine şekil vermek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum”

Börje Ekholm Kimdir?

1963 yılında doğan Börje Ekholm İsveç KTH Royal Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ve Gransa INSEAD’da MBA mezunu.

Ekholm, Ericsson’a katılmadan önce sırasıyla Patricia Industries’in CEO’luğu ve Investor AB’nin Başkan ve CEO’luğu görevlerinde bulundu. Investor Growth Capital Inc, Novare Kapital AB ve McKinsey & Co Inc, Börje Ekholm’ün önceki tecrübeleri arasında yer alıyor.

Ekholm, Telefonaktiebolaget LM Ericsson, Alibaba Inc, NASDAQ OMX Group Inc ve Trimble Navigation Ltd şirketlerinin yanı sıra KTH Royal Institute of Technology’nin Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor.

Geçici CEO görevinde bulunan Jan Frykhammar ise, 16 Ocak 2017’ye kadar bu görevine devam edecek.

180 ülkede, 115.000’den fazla çalışana sahip

Ericsson, dünyanın önde gelen iletişim teknoloji ve hizmetleri sağlayıcısı ve “Networked Society (Ağ Toplumu)” anlayışı arkasındaki bir itici güç. Bütün önemli telekom operatörleriyle sahip olduğu uzun soluklu işbirliği, bireylere, kurumlara ve toplumlara potansiyellerini gerçekleştirme ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma olanağı tanıyor.

Mobil, genişbant ve bulut başta olmak üzere yazılım ve altyapı hizmetleri telekom operatörleri ve diğer endüstrilerin etkinliklerini artırmayı, kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve yeni fırsatlar yakalamalarını amaçlıyor.

180 ülkede, 115.000’den fazla çalışanıyla teknoloji ve diğer hizmetler alanında küresel ölçekte liderliğiyle, 2,5 milyarı aşkın aboneye hizmet veren müşteri ağlarını destekliyor. Bugün dünya mobil trafiğinin yüzde 40’ından fazlası Ericsson ağlarından geçiyor. Ar-Ge alanındaki yatırımları bu pozisyonunu daha da geliştirmesine olanak tanıyor.

1876 yılında kurulan Ericsson’un merkezi, İsveç’in Stokholm şehrinde bulunuyor. 2015 yılında 249,9 milyar SEK (29,4 milyar USD) gelir elde eden Ericsson, Stockholm’de NASDAQ OMX ve New York’ta NASDAQ borsalarında işlem görüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir