Eski Microsoft yöneticisi ‘Esrar Cafe’ zinciri kuruyor

Microsoft’un eski yöneticilerinden Jamen Shively, ilk ‘Esrar Cafe’leri kasım ayından itibaren buna yasal olanak tanıyacak olan Washington ve Colorado eyaletlerinde açacağını duyurdu. James Shively, tıpkı kahve zincirleri gibi alanında etkin Seattle merkezli bir “Esrar Cafe” zinciri kurmayı planlıyor.

Esrar kullanmak, bulundurmak ve satmak federal yasalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde suç sayılıyor. Kasım ayından itibaren18 eyaletten sadece ikisi, esrar kullanımına yasal olanak tanıyacak.

Bu konuda büyük bir pazar payı olduğunu söyleyen Shively, dünya çapında %40’lık payın dahi kendisini mutlu edeceğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler’in 2005 raporu, küresel ölçekte 142 milyar dolar değerinde esrar ticareti gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Seçmenlerin desteğiyle Washington ve Colorado eyaletlerinde esrar kullanımı kasım ayı itibariyle yasal hale geliyor. Shively, Seattle kentinde düzenlediği basın toplantısında söz konusu proje için Meksika’dan esrar ithal edeceklerini duyurdu.

Görevde olduğu dönemde esrarın yasalaşması için verdiği mücadeleyle bilinen eski Meksika Eski Devlet Başkanı Vicente Fox da toplantıya katılanlar arasındaydı. Fox, projenin yatırımcılarından olmadığını, sadece destek vermek için toplantıya iştirak ettiğini açıkladı.   ‘Yasalara uygun hazırlanacak’

Shively, projesinin Federal yasalarla ihtilafa düşen yanları olduğunu, Washington ve Colorado eyaletlerindeki düzenlemelerin karmaşık halde olduğunu kabul ediyor. Shively, projeye ilişkin tüm düzenlemelerin yerel ve federal yasalara uygun hazırlanacağının da altını çiziyor.

Washington Eyaleti danışmanlarından Mark Kleiman ise Shively’nin projesine şüpheyle yaklaşıyor ve başkalarının bağımlılığını kâra dönüştürmek olarak değerlendiriyor. California Üniversitesi’nde kamu siyaseti profösörü olan Kleiman yasadışı olduğu halde esrar işinde neden bu denli ısrarcı olunduğunu anlayamadığını, söz konusu basın duyurularının yasaları gevşetmek üzere komplo niteliği taşıdığını da sözlerine ekliyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, ABD Seattle resmi hukuk bürosu sözcüsü Emily Langlie yöentilen soruları yanıtlayacaklarını söylemesine karşın, Adalet Bakanlığı cephesinden konuya dair herhangi bir yorum yapılmadı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın