Eutelsat ile Digitürk ‘Ultra HD 4K’ için el sıkıştı

Yayıncılık dünyasının en önemli altyapı kuruluşlarından Eutelsat, Digiturk ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan teknoloji için denemelere başladı. Hollywood filmlerinde uzun süredir kullanılan bu teknoloji, gerekli standartlar ve altyapı çalışmaları oluştuğunda, evlere de girecek.

Yayıncılık alanında öncü atılımlar yapan Eutelsat ile lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50  (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi,  teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Eutelsat Ultra HD ile yayıncılık kavramını yeniden tanımlıyor

“Deneme amaçlı Ulta HD (4K) kanalının lansmanı, yayıncılık sektörünün inovasyon yolunda devamına olan uzun süreli bağlılığımızı gösteriyor.” diyen Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Ali Korur, sözlerini şöyle sürdürdü; “Daha önce HD ve 3D formatlar tam olarak biçimlenirken deneme amaçlı kanallar açmıştık, dolayısıyla Ulta HD için de bu inisiyatifi tekrar etmemiz doğaldı. Bant genişliği ve kullanılabilirliği ve kapsamı sayesinde uyduların Ultra HD yayını için doğal bir platform olacağına inanıyoruz. Elbette, sektörümüzde her zaman olduğu gibi, içerik yaratılması gerekiyor, ve ödemeli TV sağlayıcıları Ultra HD yayınları ne zaman ticari olarak kullanıma koyacaklarına karar verecekler. Ultra HD’nin sunduğu yoğun deneyimden yararlanması beklenen ilk alanlar ise sinema ve belgeseller; bunların ardından da spor geliyor ki Rio de Janeiro’da gerçekleşecek 2016 Olimpiyatları Ultra HD (4K) hizmetlerinin ticari anlamda başlamasına olanak sağlayacaktır.”

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut. Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız.  Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın