Facebook, Adobe Flash’ı tarihe gömdü

Facebook, videolar için Adobe Flash kullanmaktan vazgeçti. Sosyal paylaşım sitesi, bunun yerine yaygın olarak kullanılan HTML5 teknolojisine uyumlu bir video oynatıcısı geliştirdi.

Facebook’tan yapılan açıklamada, oyunlarda hâlâ Flash’ın kullanılacağı ancak bunu değiştirmenin de yollarının araştırıldığı belirtildi. Son dönemde birçok site Flash kullanmaktan vazgeçti. Bunun nedeni güvenlik kaygıları.

Bu siteler, Flash’taki kodlama hatalarının oluşturduğu sorunların (bug) siber hırsızlar tarafından kötüye kullanıldığını söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Facebook yazılımcılarından Daniel Baulig, HTML5’e geçmelerinin video oynatma sistemlerinin hızlandırılmasını sağlayacağını söyledi.

HTML, (Hypertext Markup Language) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan temel metin işaretleme dili anlamına geliyor.

Baulig ayrıca, HTML5 video oynatıcısının iyi göremeyen insanlar tarafından kullanılan ekran okuyucu gibi erişilirlik araçlarıyla daha iyi çalıştığını belirtti. YouTube, HTML5 tabanlı oynatıcıya Ocak 2015’te geçmişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir