Facebook kullanıcıdan artık onay almayacak

Facebook artık kullanım koşullarında yapılan değişiklikleri kullanıcı onayından geçirmeyecek. Facebook, sistemin planlandığı şekilde işlemediğini açıkladı.

Geçtiğimiz haziran ayında hak ve sorumluluklar bildirimi ile veri kullanımı ilkesi için önerilen güncellemelere yönelik yapılan oylamaya yaklaşık 350 bin kullanıcı katılmıştı. Oylamanın bağlayıcı olabilmesi için kullanıcıların yüzde 30’unun oy vermesi gerekiyordu. Ancak Facebook kullanıcılarının sayısının yaklaşık 1 milyara ulaşması bu oranı tutturmayı imkânsız bir hale getirdi.

Facebook kullanıcıları 28 Kasım’a kadar öneriler hakkında yorum yapabilecek. Bir değişiklik önerisi hakkında 7 bin yorum yapılması otomatik olarak oylama yapılması sonucunu doğuruyor.

Yani pratikte kullanıcılar oylamanın kaldırılması yönündeki değişikliği de oylamaya sunabilecekler. Ancak şimdiye kadarki rakamlar değişikliğin iptaline yetecek orana ulaşılmasının neredeyse imkânsız olduğunu gösteriyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Facebook’un veri güvenliğini ilgilendiren başka bir değişikliği de tartışmalara neden oldu. Buna göre Facebook satın aldığı Instagram ile veri değiş tokuşunun da önünü açtı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir