Facebook, NSA’yla bilgi paylaştığını kabul etti

Facebook, ABD yetkililerinin 2012 yılında firmadan binlerce veri istediğini açıkladı. ABD, tartışmalı izleme programı Prizma hakkında daha fazla bilgi vereceğini bildirdi.

Facebook’un hukuk danışmanı Ted Ullyot tarafından yayınlanan bir bildiride, ABD federal, eyalet ve yerel yetkililerden 2012’nin son yarısında 9 bin ila 10 bin arasında talep geldiği belirtildi. Ullyot, taleplerin 18 bin ila 19 bin arasında kullanıcı hesabını içerdiğini kaydetti.

Bildiride, “Bu açıklamanın, söz konusu rakamlar hakkında bir perspektif oluşturacağını ve basında çıkan bazı haberlerde aldığımız talebin sıklığı ve kapsamı hakkındaki abartılı ve yanlış bilgilere bir son vereceğini umuyoruz” denildi.

ABD’nin Facebook, Google ve Apple başta olmak üzere çok sayıda internet firmasının kullanıcılarına ait verileri izlemesini içeren Prizma adlı programa dair ayrıntılar ilk kez Guardian ve Washington Post gazeteleri tarafından yazılmıştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, eski bir CIA çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırıldığı belirtilen verilere göre, ABD hükümeti söz konusu firmaların kullanıcılarına ait verilere gerektiğinde Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) kanalıyla doğrudan erişim sağlayabiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın