FBI’ın çalınan Apple kodlarıyla ilgisi yokmuş!

FBI, bilgisayar korsanlarının bir ajanın bilgisayarına girerek 12 milyon kişinin Apple marka cihazlarının tanımlama kodlarını çaldığı iddialarını reddetti.

Pazartesi günü AntiSec isimli bir grup internette 12 milyon Apple UDID kodunu içerdiğini iddia ettikleri bir dosya yayımlamıştı. UDID’ler her Apple marka cihazın sahip olduğu 40 rakamlı kimlik numaraları. AntiSec söz konusu kodları Christopher Stangl adlı bir FBI ajanının dizüstü bilgisayarından çaldığını iddia ediyor.

FBI’ın açıklamasında ise ”Şu anda bir FBI ajanının bilgisayarına girildiğine ya da FBI’ın bu tür bir bilgiyi elde etme çalıştığına veya elde ettiğine dair elimizde veri bulunmuyor.” dedi. Teknoloji haberleri sitesi Wired’a göre Stangl, FBI’ın Bölgesel Siber İzleme ekibinin üyelerinden biri.

FBI iddiayı internet hesabında da yalanladı. AntiSec, 12 milyon Apple kullanıcısının bu kodlar sayesinde FBI tarafından takip edildiğini iddia etti. Bilgisayar korsanları yayımladıkları dosyanın ellerindeki verilerin sadece bir kısmını oluşturduğunu ve dosyayı yayımlarken kullanıcıları zor durumda bırakabilecek ev adresi, telefon numarası gibi kişisel belgeleri sildiklerini söyledi.

BBC’nin haberine göre, Danimarka’daki CSIS Güvenlik için çalışan siber güvenlik uzmanı Peter Kruse, dosyanın gerçek olduğunu ve kodlardan üçünün kendi cihazlarına ait olduğunu söyledi.

Sans İnternet Merkezi’nden Johannes Ullrich de ”Dosyada FBI’ı zan altında bırakan hiçbirşey yok ancak başka kimin böyle bir dosyaya sahip olabileceğini de bilemiyorum” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir