Filmde ekran boyutuna göre ücretlendirme

Dreamworks Animation’ın İcra Kurulu Başkanı Jeffrey Katzenberg gelecekte film indirme fiyatlarının izlenen ekranın büyüklüğüne belirleneceğini söyledi.

Katzenberg yeni çıkan bir film için en çok parayı “sinema perdesi” boyutundaki ekrandan, en az parayı da cep telefonundan izleyenlerin ödeyeceğini belirtti. Jeffrey Katzenberg, bu fiyatlandırma modelinin 10 yıl içinde giderek yaygınlaşacağını vurguladı.

Ancak bazı uzmanlar, ekran büyüklüğünü belirlemenin zor olabileceğini savunuyor. Shrek, Madagaskar ve Kung Fu Panda gibi filmlerin yapımcısı Dreamworks Animation’ın yöneticisi olan Katzenberg, bu açıklamayı California’da katıldığı Küresel Milken konferansında yaptı. Milken, sektörün karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm aranan bir platform.

Filmin sinemalarda gösterime girdikten sonra dağıtım yönteminin değişeceğini belirten Katzenberg, “Film gösterime girdikten sonra 17 gününüz olacak. Bu, tam üç hafta sonu demek. Filmlerin yüzde 98’i, gelirlerinin yüzde 95’ini bu süre içinde elde ediyor. 18’nci günde filmde her yerde erişim olacak” dedi.

BBC’nin haberine göre, Katzenberg sinema ekranı büyüklüğündeki ekranlar için filmi indirme ücretinin 15 dolar, 75 inç (190 santimetre) ekranlar için 4 dolar, cep telefonları için de 1.99 dolar olmasını önerdi.

Genel olarak film stüdyoları, filmler 3 ay sinemeda gösterildikten sonra diğer medya kanallarına yöneliyor. Konferansta Liberty Media Corp’un İcra Kurulu Başkanı Greg Maffei, Katzenberg’e destek belirtti, medyanın teknolojiden en fazla etkilenen sektörleriden biri olduğunu söyledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir