Firefox sayesinde akıllı telefonlar ucuzluyor

Bugüne kadar akıllı telefon piyasasına Apple ve Google’ın işletim sistemleri, iOS ve Android hâkim olmuştu. Ancak artık bu alanda Firefox da iddialı. Firefox işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefon artık piyasada.

Çinli şirket ZTE tarafından üretilen akıllı telefon, 3,5 inç büyüklüğünde. İlk bakışta, Google’un Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip. Fiyatı ise piyasadaki diğer akıllı telefonlarla kıyaslanamayacak kadar ucuz: Yalnızca 69 euro. Üstelik 30 euroluk SIM kart ücreti ve kontör de bu fiyatın içerisinde.

İlk olarak İspanya’da piyasaya çıkan ZTE Open modeli büyük ilgi görürken, bu gelişmenin piyasada rekabeti daha da artırması ve fiyatları ucuzlatması bekleniyor. Telekomünikasyon şirketi Telefonica’nın iş geliştirme müdürü Carlos Domingo “Bu telefon Samsung Galaxy 4 kadar gelişmiş özelliklere sahip mi, hayır. Ama zaten en tepedeki modellerle rekabet amacıyla yola çıkılmadı. Amaç Apple ve Google gibi platformlar düzeyinde rekabet. Bugüne kadar hiç girilmemiş yeni bir pazar. Amaç çok uygun bir fiyata, çok iyi bir performans” diyor.

Akıllı telefonlara ilgi artıyor

Dünya genelinde halen cep telefonlarının yalnızca yüzde 16’sı internet erişimine sahip akıllı telefonlar. Ancak sosyal medya ve akıllı uygulamalara artan ilgiyle birlikte, akıllı telefon piyasasının yakın zaman içinde daha da büyümesi bekleniyor. Özellikle de Güney ve Orta Amerika’da talebin artma eğilimi göstermesi, birçok firmanın ilgisini çekiyor.

Telefonica şirketi de düşük fiyatlı akıllı telefonlarla piyasada aslan payını kapma peşinde:

“Tabii önceliğimiz Amerika Birleşik Devletleri değil, akıllı telefonların daha yeni yeni ilgi görmeye başladığı ülkeler. Özellikle de tüketicilerin bir akıllı telefondan diğerine geçtikleri değil, ilk kez bir akıllı telefon sahibi olacakları pazarlar.”

Deutsche Welle’nin haberine göre, ilk olarak İspanya’da görücüye çıkan Firefox akıllı telefonlarının, gelecek haftalarda Venezuela ve Kolombiya’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Açık kaynak kodlu Firefox işletim sistemi, kâr amacı gütmeyen Mozilla Vakfı tarafından destekleniyor. Geliştiriciler, ücretsiz ve serbest bir şekilde bu işletim sistemi üzerinde çalışabilecek, uyumlu uygulamalar üretebilecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir