Firefox’lu telefon ‘ZTE Open’ eBay’de satılacak

Firefox işletim sistemiyle çalışan yeni bir akıllı telefonun, ABD ve İngiltere’de yalnızca eBay üzerinden satışa çıkacağı açıklandı. İletişim cihazları üreten Çinli firma ZTE, telefonu 79 dolar fiyatla yalnızca internetten alışveriş yapılabilen eBay’de satma kararı aldı.

İnternet sitelerine girmeyi sağlayan açık kaynaklı web tarayıcısı Firefox’un yaratıcısı Mozilla’ya göre telefon “yeni bir teknolojik gelişim akımına” ilham vermeye aday.

Çinli firma ZTE’nin sözcüsü, telefonun, ilk kez akıllı telefon kullanacak müşteriler için üretildiğini ifade ediyor. Firefox işletim sistemiyle çalışan telefon şimdiden İspanya, Kolombiya ve Venezuela’da satışa çıktı.

ZTE akıllı telefonun “çok yakında” Amerika ve İngiltere’de de eBay üzerinden satışına başlanacağını belirtiyor. Telefon farklı şebekelerle kullanılabilecek, bir diğer deyişle “kilitli” olmayacak. İlk Firefox OS telefonlardan biri olan ZTE Open, 3,5 inç ekrana ve 3,2 megapiksel kameraya sahip.

BBC’nin haberine göre, iletişim teknolojileri alanında danışmanlık ve inceleme hizmeti veren Ovum şirketinden Jan Dawson, ZTE’nin “Firefox ile çalışan bir telefonu parekende firmaların satma riskine girmeyeceklerini bildiği için” eBay’de satış kararı aldığını düşünüyor.

Ayrıca Dawson’a göre Google, Apple ve Windows gibi teknoloji devlerinin rekabet halinde olduğu piyasada ayakta kalmak için yalnızca “farklı şeyler üretmek yeterli değil.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir