Frankfurt’ta çıplak gösteren tarayıcılar devrede

Alman kamuoyunda mahremiyeti ve kişisel hakları ihlal edeceği gerekçesiyle tartışmalara yol açan vücut tarayıcıları ilk olarak Frankfurt Havalimanı’nda kullanılmaya başlandı.

Federal Emniyet Müdürlüğü ABD’ye yapılan uçuşların kontrolünün yapıldığı bölüme yerleştirilen üç cihazın kullanımının şu an için zorunlu olmadığını kaydetti. Yolcular alternatif olarak elle arama seçeneğini tercih edebiliyor.

Yeni tarayıcılar vücudun çıplak silüetini çıkartmak yerine vücudun taranan bölgesini bir sembol gövde üzerinde gösteriyor. Tarayıcıların “milimetrik dalga” adlı bir teknoloji kullandıklarını belirten Federal Emniyet Müdürlüğü bu teknolojinin sağlığa zararlı olmadığını belirtti.

Çıplak tarayıcılar daha önce Hamburg’da deneme amaçlı olarak 10 ay boyunca kullanılmıştı. Avrupa Birliği vücut tarayıcıların havayolları ulaşımında yapılan güvenlik kontrollerinde kullanımına onay vermişti. Deutsche Welle’nin haberine göre, tarayıcılar ABD yolculukları için öngörülen daha sıkı güvenlik kontrolleri nedeniyle ilk olarak ABD uçuşlarında kullanılacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir