Fujitsu ETERNUS LT siber saldırılardan koruyor

Fujitsu’nun ETERNUS LT ailesi önceki nesilden farklı olarak veri kapasitesini ikiye katlayan LTO-8 teyp teknolojisini destekliyor.

Fujitsu ETERNUS veri koruma ve çevrimdışı şifrelenmiş bir verinin kopyasını tutmak için 3-2-1 kuralını takip ederek siber saldırılara ve fidye yazılımlara karşı kullanıcısının korunmasına yardımcı oluyor. Fujitsu ETERNUS’un WORM protokolü yeteneği, küresel veri koruma ve uyumluluk gereksinimlerini ele alıyor.

Fujitsu ETERNUS LT ürün ailesinin, uzun süreli yedekleme ve arşivleme amacıyla bant üretimlerine göre veri kapasitesini ikiye katlayan yeni nesil LTO-8 bant sürücülerini desteklediğini duyurdu.

LTO-8 teknolojisi ile ETERNUS LT bant kitaplıkları artık kartuş başına 30 TB’a kadar sıkıştırılmış veri depolayabiliyor. Bu durum, daha önce çevrimdışı tutulabilen veri yedeklemelerini oluşturmayı kolaylaştırıyor. Bu fidye yazılım saldırıları gibi siber suç vakalarında iş açısından kritik verilerin bütünlüğünü ve erişilebilirliğini korumaya yardımcı oluyor.

Günümüz dünyasında şirketler, veri kaybına veya yolsuzluğa yol açabilecek siber saldırılara uğrayabiliyorlar. En son tehdit olarak kilit açma anahtarı karşılığında Bitcoin’de bir fidye ödenene kadar kritik verilerin şifrelenmiş olduğu fidye yazılımını görüyoruz. Bu nitelikteki saldırıların giderek daha karmaşık hale gelmesi ve saniyeler içinde ilerlemesinden dolayı, kuruluşlar düzeltmesi haftalar ya da aylar sürebilecek bir hasar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Buna karşılık, ‘üç iki bir’ yedekleme kuralı siber saldırılara karşı her zamankinden daha büyük önem kazanıyor. Bu kuralda en az üç veri saklanıyor, iki yedek kopyası farklı depolama ortamlarında saklanıyor ve bir tanesi de çevrimdışı saklanıyor. Özellikle iş operasyonlarında kritik olan veriler için, şifrelenmiş kopyaların çevrimdışı tutulması, çevrimiçi saldırılardan bilgilerin güvenliğini sağlamanın garantili bir yolu olarak öne çıkıyor.

En son güncelleme ile Fujitsu ETERNUS LT bant sistemleri kullanıcılarına yüksek ölçeklenebilir ve düşük maliyetli yedekleme çözümleri sunuyor. Donanım tabanlı, özerk veri şifreleme, uzun vadeli arşivleme, felaket kurtarma ve otomatik, katılımsız yedekleme dahil olmak üzere çok çeşitli depolama gereksinimlerine uygun ETERNUS LT sistemleri güvenliği ve uyumluluğu artırıyor.

Verileri bant üzerine depolamak için küresel uyumluluk yönetmeliklerine uyulmasına yardımcı olan tüm ETERNUS LT sistemleri, silinemez, yeniden yazılabilir olmayan bir formatta tutulan verilerle birlikte WORM (Bir Kez Yazma, Pek Çok Oku) protokolünü de destekliyor.

Fujitsu’da Veri Merkezi Ürün Yönetimi EMEIA Kıdemli Müdürü Marcus Schneider konuyla ilgili şunları söyledi: “Hiçbir işletme siber saldırı riskine karşı tamamen korunamaz, ancak temel iş verilerinin çevrimdışı yedek kopyasını bant üzerinde tutmak en iyi savunmadır.

Küçük ve son derece kolay taşınabilir LTO-8 kartuşları, yüksek kapasiteleriyle, verileri çevrimdışı saklamak için uygun bir yöntemdir. Kopya oluşturduktan sonra, bu kartuşlar ek güvenlik için bir kasaya yerleştirilebilirdiniz. Bu yaklaşım, fidye yazılımlarına ve diğer çevrimiçi siber saldırılara karşı yeni bir koruma katmanı sağlıyor.”

Fujitsu, Fujitsu ETERNUS CS veri koruma cihazı ürün serisindeki üç modele de LTO-8 desteği sunuyor: ETERNUS CS200c, ETERNUS CS800 ve ETERNUS CS8000.

ETERNUS LT20, ETERNUS LT40, ETERNUS LT60 ve ETERNUS LT260 ürünleri LTO-8’i 31 Mayıs 2018’den tüm bölgelere kadar destekleyecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir