Fujitsu’dan bulut tabanlı akıllı sera

Yeni tarımsal teknoloji; LED, çok katmanlı raf sistemi ve tam otomasyonu bir araya getiriyor. Fujitsu Limited ve Fujitsu Kyushu Systems Limited; tarımsal bir Bilgi ve İletişim Teknolojisi (ICT) sistemi ile donatılmış bir fabrika işleterek üretim ve satış yapmak üzere Finlandiya’da yeni bir şirket olan Fujitsu Greenhouse Technology Finland Oy’un kuruluşunu duyurdu. Kasım ayında faaliyete geçen şirket, Robbe’s Little Garden Ltd. tarafında ortaklaşa finanse ediliyor.

2017 mali yılının ilk yarısında tam ölçekli üretime başlayacak olan Fujitsu Greenhouse Technology Finland; Fujitsu’nun gıda ve tarım bulutu çözümü olan “Akisai” Akıllı Toplum Çözümü de dahil olmak üzere en yeni teknolojilere sahip bir fabrika. Fabrikada, bulut hizmetinin yanı sıra LED’leri kullanan tamamen suni aydınlatma, çok katmanlı raf sistemi ve tam otomasyon bir araya getiriliyor.

Fujitsu ve Robbe’s Little Garden, sert geçen kış aylarında sadece birkaç saat güneş ışığı alan Finlandiya’da, yıl boyunca küçük yeşillikleri ve marul gibi sebzelerin sürekli tedarikini ve yetiştirilmesini hedefliyor. Fujitsu diğer yandan bu çalışmadan elde ettiği know-how ve bulut hizmeti sonuçlarıyla projeyi Avrupa Birliği genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Tüketicilere taze ürünler sunmak için, üretimin tüketime sunulacağı yere yakın yapılması önemli. Bununla birlikte, özellikle kuzey bölgelerde, kış mevsiminde günlerin kısa olması ve zayıf güneş ışığı, yılın bu bölümünde tarımsal üretim için en büyük sorun olarak kendini gösteriyor.

Finlandiya, ülkenin tipik kuzey ikliminden etkilenmeden üretime devam edebilen fabrika operasyonlarını destekliyor ancak yapılan çalışmalar şu ana dek ülkenin talebini karşılamaktan ve gıdada ithalata bağımlılığı ortadan kaldıracak sonuçları ortaya koyamadı.

Özellikle yapraklı sebzeler çoğunlukla güney Avrupa’da yetiştiriliyor ve kuzeydeki ülkelere ithal edilerek hasat ve tüketiciye teslimat arasında geçen uzun zaman sebebiyle tazeliğini yitiriyor.

Finlandiya’da tarımsal ürünlerin yıl boyunca yetiştirilmesi ve tedarik edilmesi için Fujitsu ve Fujitsu Kyushu Systems, Finlandiya’da Robbe’s Little Garden ortak yatırımıyla Fujitsu Greenhouse Technology Finland isimli şirket kurdu. Üçlü yatırımın yanı sıra Japonya’daki Finlandiya Büyükelçiliği Ticari Ataşeliği de yatırımın koordinasyonunda çalıştı.

Fujitsu Greenhouse Technology Fin, Akisai’ye dayalı sera işlemleri için bir bulut hizmeti olan Greenhouse Horticulture SaaS ile birlikte, sera ekipmanlarını kontrol eden donanım olan Yaygın Çevre Kontrol Sistemi kullanılarak sensör bilgileri topluyor.

Üretim ortamı, sadece LED’leri kullanarak yapay ışıkla aydınlatılıyor ve fabrika, verimli bitki yetiştirilmesi ve iklim kontrolünde çok katmanlı raf sistemi kullanmak için tam otomasyonla yönetiliyor.

Küçük yeşillikleri ve marul gibi yapraklı sebze üretimi için çalışan işletme, 2017 yılının ilk yarısında tam operasyona başlayacak ve 2017’de ilk ürünleri alacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir