Gerçek zamanlı küresel siber tehdit haritası

Tüm dünya çapında yaşanan sanal saldırıları ve diğer siber faaliyetleri gerçek zamanlı olarak gösteren internet servisi faaliyete geçti.

Projeyi hayata geçiren Kaspersky Lab Şirketi tarafından yapılan açıklamada, izinsiz girişlere ve güvenlik ihlallerine ilişkin e posta servislerinden ve anti virüs yazılımlarından gelen bilgilerin eşzamanlı olarak söz konusu interaktif haritada yansıtıldığı bildirildi.

Şirketin konuya ilişkin açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verildi:

‘‘Kullanıcılar Dünya’nın herhangi bir bölgesinde o anda yaşanmakta olan siber saldırıları görebilmek için haritayı istedikleri gibi hareket ettirip, ilgili oldukları bölgeye daha yakından göz atabiliyorlar. Harita üzerinde kullanılan farklı renkler ise an itibariyle gerçekleştirilen siber saldırıların biçimi ve yoğunluğu hakkında bölgesel bağlamda bilgi vermektedir. Tehdit türleri hakkındaki açıklayıcı bilgiler de kullanıcılar tarafından görüntülenebilmekte ve isteyen kullanıcı kendisini ilgilendirmediğini düşündüğü tehdit türlerini filtre yardımı ile harita üzerinden kaldırabilmektedir’’.

Haritanın hizmet verdiği internet sitesinde, kullanıcıların kendi bilgisayarlarında zararlı bir yazılım olup olmadığını anlayabilmeleri için kullanabilecekleri özel bir link de yer alıyor.

Her gün 300 binden fazla zararlı yazılımın şirket uzmanları tarafından etkisiz hale getirildiğini belirten Kaspersky Lab Kurumsal İletişim Departmanı Başkanı Denis Zenkin de konuyla ilgili olarak verdiği demeçte, ‘‘Tarafımızdan internet kullanıcıların hizmetine sunulmuş olan yeni siber Dünya haritası üzerinde, an itibariye yaşanan siber savaşların alanı, türü ve yoğunluğu herkesçe görüntülenebilecektir’’ şeklinde konuştu. (Rusya’nın Sesi)

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir