Global Tower halka arzında fiyat aralığı belli oldu

Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız kule şirketi Global Tower’ın halka arzı için geri sayım devam ediyor. Global Tower’ın halka arzında fiyat aralığı 3,82 – 4,46 TL olarak belirlendi.

Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise kule sayısı bakımından 5. büyük kule ve altyapı operatörü şirketi olan Global Tower’ın halka arzı sürecinde fiyat aralığı belirlendi. Talep toplama sürecinde Global Tower’ın pay fiyatı 3,82 TL ile 4,46 TL aralığında olacak.

Global Tower’ın yurt içinde halka arzına İş Yatırım, yurt dışında ise Citigroup Global Markets Limited (Citi) liderlik ediyor.

Global Tower’ın yurt içi ve yurt dışında gerçekleşecek halka arzı ek satış opsiyonu da dâhil olmak üzere şirketin ödenmiş sermayesinin %25’ine kadar yapılacak. Paylar Türkiye’de bireysel ve kurumsal yatırımcılara arz edilirken, yurtdışında ise hedef uluslararası nitelikli yatırımcılar olacak. Halka arz edilecek olan Global Tower payları Borsa İstanbul’da işlem görecek.

Halka arza ilişkin izahname Sermaye Piyasası Kurulu tarafından inceleme aşamasında olup, gerekli onayların alınmasını takiben ilgili mevzuat çerçevesinde ilan edilecek.

Global Tower nedir?

2006 yılında sektöre kule hizmetleri sunarak giren Global Tower bugün, telekomünikasyon altyapısındaki kapasiteyi mobil operatörler, internet servis sağlayıcıları, radyo ve televizyon yayıncıları, yerel ve idari kuruluşlara ve şebeke hizmetleri sağlayıcıları gibi müşterilerine kiralamaktadır. Portföyündeki servis noktalarının bir kısmı kuleli olup diğerleri bina üstü veya bina içi sistemlerdir. Bu sahalara ek olarak mobil kuleyle de hizmet sunmaktadır.

Global Tower iş ortaklarıyla birlikte müşterilerine hızlı ve kaliteli çözümler sağlamaktadır. Türkiye’de yapılandırılan farklı bölgelerde, çözüm ortakları ile kiralama ve bakım süreçleri yönetilmektedir.

Global Tower, Türkiye’deki ilk ve tek bağımsız kule şirketi olup; ayrıca toplam kule varlıkları açısından da en büyük telekom altyapısı operatörüdür. Şirketin tamamen sahip olduğu iştiraki UkrTower ise Ukrayna’daki tek bağımsız kule şirketidir. Global Tower, mobil operatörler, internet servis sağlayıcıları, radyo ve televizyon yayıncılarına, yerel ve idari ağ hizmetleri kurum ve hizmet sağlayıcılarına saha hizmetleri sunmaktadır.

2006 senesinde kurulan şirket 30 Haziran 2016 itibarıyla, Türkiye’de 7.994[1] ve Ukrayna’da 1,201[2] kuleyle kule portföyünü 9.195’e yükseltmiştir. 30 Haziran 2016 itibarıyla kule sayısı açısından Avrupa’da en büyük beşinci bağımsız kule şirketidir (Kaynak: TowerXchange, Arthur D. Little, Şirket değerlendirmesi).

Şirket, bir yandan Türkiye’de liderliğini sürdürmeye odaklanırken bir yandan da stratejisi itibarıyla telekom altyapısı sektöründe bölgesel bir lider olmayı hedeflemektedir. Şirket bu stratejiyle uyumlu olarak uluslararası varlığını Belarus ve Kuzey Kıbrıs’ı içerisine alacak şekilde genişletme sürecinde olup bu ülkelerde kullanım hakkı devrine ilişkin sözleşmeleri imzalamıştır.

Global Tower’ın ana çalışmaları dört alanı kapsamaktadır:

· Anten ve diğer ekipmanlar için genellikle telekomünikasyon şirketleri olan müşterilerine Global Tower’ın sahalarındaki alanları kiralamak;

· Yeni sahalar kurmak ve satmak;

· Turkcell’in mülkiyetinde olan belli kulelerin arazi sahipleriyle saha kirası ilişkilerini yönetmek; ve

· Kule varlıklarının bakımını yapmak (önleyici bakım ve yük analizi dâhildir)

Şirket, temel hizmet ve operasyonlarına ilave olarak müşterilerine başka hizmetler de vermektedir. Bunlar arasında enerji, Turkcell Grubu için kojenerasyon enerji çözümleri sağlanması, enerji nakil hattı çözümleri, orta gerilim iletim hatlarına katılım ve kule söküm işleri yer almaktadır. Şirketin geliri asıl olarak kiralama hizmetlerinden elde edilmektedir.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir