Google ünlülerin çalınan fotoğraflarını sildi

Google ünlülerden çalınıp, çevrimiçi yayınlanan “on binlerce” çıplak resmi kaldırdı. Web devi isteklerden sonraki “bir kaç saat içinde” fotoğrafın silindiğini ve “yüzlerce hesabın kapatıldığını” söyledi.

Açıklama, Hollywood’un eğlence hayatı avukatı Marty Singer’ın “gizlilik ihlali” için Google’ı dava etmekle tehdit ettiği haberlerinden sonra geldi. New York Post, Google’da üst düzey personele hitaben yazılan bir mektubu yayınladı.

Mektupta Google’ın “süratle hareket etmek ve sorumlu görüntülerini kaldırmada” başarısız olduğu ve “bu sapık avcılığı alışkanlık haline getirenlerin aşağılık davranışlarını körüklediği” belirtiliyor.

Yüksek profilli avukat da ekledi: “Google görüntülerin çalıntı, özel ve gizli fotoğraf ve videolar olduğunu, hukuka aykırı elde edildiğini ve kurbanların gizlilik haklarını ihlal edn sapık avcılar tarafından yayınlandığını bilmektedir”.

Buna karşılık, Google şunu söyledi: “Bizim döngümüz genellikle hafta değil saattir. “Tabii ki insanlar web üzerinde bu görüntüleri göndermeye devam ediyor ve diğer online hizmetler gibi biz de onları indirmeye yardımcı olmak için, içeriğin işaretlenmesine veya DMCA (Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası) isteklerinin dosyalanmasına güveniyoruz.”

BBC’nin haberine göre, siber hırsızlar tarafından hedeflenen ünlüler arasında Cara Delevingne, Jennifer Lawrence, Kate Upton, Rihanna, Kim Kardashian ve Mary Elizabeth Winstead de var. Singer’ın yasal belgesine göre, Google’a ait bazı fotoğraflar da, YouTube ve Blogspot üzerinde yayınlandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir