Google: Yazışmaları analiz etmek hakkımız

Google, elektronik posta servisi Gmail’in kullanıcılarının yazışmalarını analiz etme hakkına sahip olduğunu açıkladı. Şirket, analizin teknolojik sürecin bir parçası olduğunu belirtti.

Google, ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletindeki San Jose bölge mahkemesine gönderdiği resmi mektupta, kişisel gizliliği ihlal etme yönündeki suçlamaları reddettiğini ve sanık sıfatıyla katıldığı mahkemede bu suçlamaları çürütmek niyetinde olduğunu bildirdi.

Mektupta, Gmail yazışmalarının içeriğine dair analizin, başta reklam olmak üzere çeşitli teknolojik amaçlarla yapıldığını belirtti. Ayrıca analizin, ‘spam’ için filtre uygulamak, virüslerin yayılmasını önlemek ve diğer amaçlar için gerektiği kaydedildi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, şirket, tüm Gmail hesabı sahiplerinin, kullanıcı sözleşmesini kabul ederek yazışmalarının otomatik işlemden geçirilmesine onay verdiğini vurguladı. Bunun dışında kullanıcıların, Gmail’de hesap açarak bilgilerinin Google tarafından hizmetleri sunmak, sürdürmek, korumak ve iyileştirmek, yeni hizmetler geliştirmek amacıyla kullanılmasını öngören şirketin gizlilik politikasını da kabul etmiş oldukları belirtildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir