Görme engellilere yeni masallar

Turkcell’in Yapı Kredi Yayınları ile birlikte yürüttüğü Sesli Kitap projesi kapsamında Türk ve dünya edebiyatından 25 masal, görme engelli çocuklar için seslendirildi. Turkcell’in “Hayal Ortağım” servisi üzerinden Turkcell’in görme engelli abonelerine sunulan kitaplar arasında, Nazım Hikmet’in çocuklar için yazdığı masallardan Orhan Veli’nin çevirisiyle La Fontaine’den Masallar’a kadar pek çok eser yer alıyor. Aboneler, 8020’yi arayarak Türk ve dünya yazarlarına ait 25 masalı ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar.

“Hayal Ortağım” servisine eklenen masallar arasında dünyaca ünlü yazar Nazım Hikmet’in çocukların okumasına yönelik hazırladığı kitabı “Sevdalı Bulut” da yer alıyor. Kitapta yer alan “Yeraltı Kartalı” ve “Ayağına Diken Batan Karga” isimli iki masal “Hayal Ortağım” servisindeki sesli kitaplardan faydalanacak görme engelli çocuklar için seçildi. Nazım Hikmet’in bu kitabı aynı zamanda okunması gereken 100 Temel Eser arasında bulunuyor.

Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı ve Türk Edebiyatı’nın ünlü isimleri tarafından çevrilen masal kitapları da projeye dahil edildi. Orhan Veli’nin çevirisiyle Türkçeye kazandırdığı “La Fontaine’den Masallar” kitabı içinden çocukların her daim sevdiği “Aslan ile Fare” ve “Güvercin ile Karınca” masalları seçildi. Tarık Demirkan’ın çevirdiği “Her Güne Bir Masal” kitabından ise Almanya, İsveç, Fransa, Japonya, Afrika, Polonya, İngiltere ve Çin’den dünyaca ünlü sekiz masal da görme engelli çocuklarla buluşmak üzere projede yer aldı.

Young Guru Academy (YGA) ve Turkcell işbirliğiyle 2012 yılından bu yana yürütülen “Hayal Ortağım” servisiyle birçok sesli bilgi servisinin yanı sıra, edebiyat ve teknolojinin görme engelliler için bir araya getirildiği sesli kitap özelliği, Turkcell abonesi görme engelli kitapseverlere sunuluyor. Aboneler, 8020’yi arayarak Türk ve dünya yazarlarına ait 25 masalı toplumsal duyarlılığıyla tanınan oyuncu Ceyda Düvenci’nin sesiyle ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir