Güneş patladı, uydular ‘güvenli mod’a geçti

Uzay bilimciler son 48 saat içinde güneşte dört devasa radyasyon patlaması yaşandığını açıkladı. Yılın önceki aylarında sakin olan Güneş’te 2013 yılının en büyük patlamaları Pazartesi günü başlamıştı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, patlamaların Güneş’in Dünya’ya bakan tarafında yaşanmadığını açıkladı. Ancak, dev patlamalar, uydulardaki ve yerdeki elektronik sistemleri etkileyerek, dünyada bazı radyo yayınlarının kesilmesine neden oldu.

Bu patlamalar yoğun olmaları durumunda, yer kürenin atmosferinin, iletişim sinyallerinin hareketine imkan veren katmanlarına zarar verebilir. İngiliz Uzay Bilimci Dr. Robert Massey, “Bu patlamalarda ilginç olan nokta, sık aralıklarla gerçekleşmiş olması” dedi.

Son patlamalara kadar Güneş’teki etkinliğin son yıllarda düşük seviyede seyrettiği belirtiliyor. Ancak, devam etmekte olan enerji patlamalarının en güçlü tür olan “X-sınıfı” olarak kategorize ediliyor.

BBC’nin haberine göre patlamalar X sınıfı içinde, X1 ve X1’in 2 ve 3 katı büyüklükte olan X2 ve X3 olarak ayrılıyor. Son patlamalar X2.8 ila X 3.2 düzeyinde gösteriliyor.

Dr. Massey, uyduların, bu güneş patlamalarına karşı nasıl korunabileceğinin öğrenilmesinin ekonomik olarak oldukça önemli olduğuna dikkati çekiyor. Patlamalar sırasında uydular “güvenli mod”a alınarak, üzerlerindeki elektronik sistemlerin korunması amaçlanıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın