‘Hayatımızı değiştirecek şirket Turkcell olabilir’

Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji etkinliklerinden Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin ikinci günü hareketli geçti. Toplam 10 bin konuğun katılımıyla gerçekleşen 120 oturumda “teknolojik dönüşüm ve bunun iş dünyasına yansımaları” Turkcell’in İş’te Teknoloji Hamlesi’ne paralel olarak masaya yatırıldı.

Zirvenin ikinci gününde ana konuşmacı, Wired dergisinin kurucu editörü ve yaşayan en ilham verici teknologlardan Kevin Kelly’di. Kelly, Türkiye’ye her geldiğinde burada olan bitenlerden çok etkilendiğini ifade ederek, “Yeni teknolojiler daima merkezden değil çevreden çıkar. Dünya çapındaki bir sonraki “büyük şey” için belki de yüzümüzü buraya çevirmeliyiz. Hayatımızı değiştirecek şirket Turkcell olabilir.” dedi.

Ünlü teknolog Kelly, “Türkiye’ye her geldiğimde olan bitenlerden, gelişmelerden çok etkileniyorum” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1800’lerde en ileri teknolojiyi yelkenliler temsil ediyordu. Bunlara sahip olan şirketler, ilk küresel şirketlerdi. O zaman teknoloji standardı buydu. Sonra buharlı gemiler çıktı; bunlar yelkenlilere göre küçük, kısa, pahalı ve dayanıksızdı. Ancak buharlı gemilerin yapabildiği tek bir şey vardı: Nehirlerden yukarı doğru gidebiliyorlardı. Yelkenliler bunu yapamıyordu. Şirketler bunu çok önemsemediler, ufak bir detay olarak gördüler. Ama 1850’lere gelindiğinde yelkenli diye bir şey kalmamıştı. İşte teknoloji dünyasında yaşadığımız şey bu. Küçük, çok ciddiye alınmayan, dayanıksız, küçük ya da pahalı diye görülen yenilikler ve başlangıçta kar oranları düşük olan bir ürün, pazarı domine edebiliyor. Yeni teknolojiler daima merkezden değil çevreden çıkar. Dünya çapındaki bir sonraki “büyük şey” için belki de yüzümüzü buraya çevirmeliyiz. Hayatımızı değiştirecek şirket Turkcell olabilir.” dedi.

Türkiye’nin bu bakımdan büyük önem taşıdığını belirten Kelly, “İmkansızın gerçekleşeceğine inanmamız gerek. Henüz geç kalmadınız. Bu daha başlangıç. Sizin de o muhteşem icadı yapmak için fırsatınız var.” şeklinde konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir