Hızlı hasta yatağı kiralama hizmetleri

Hızlı hasta yatağı kiralama hizmetleri

Sağlık Hizmeti Nedir?

Sağlık hizmeti; bireylerin maksimum sağlık düzeyine sahip olmak için devletin ve özel sağlık kuruluşlarının sunduğu en temel hizmetlerden bir tanesidir. Sağlık hizmeti sunmak kadar bu hizmete ulaşmak ve etkin bir şekilde kullanmak da oldukça önemlidir. Hizmeti etkin kullanabilmek için; hizmet alıcıları doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde bakım almalı ve bakım almada etkin bir sağlık okuryazarlık düzeyine sahip olmalıdır.

Sağlık Okuryazarlığı Nedir?

Sağlık okuryazarlığı; sağlıkla ilgili terimleri okuma, anlama, kullanma ve yönetme yeteneğidir. Hızlı bir şekilde sağlık bakımı almak için hizmet alıcılarının sağlık okuryazarlık düzeyi yüksek olmalıdır. Sağlık okuryazarlık düzeyini yükseltmenin temel yöntemi de okuryazarlık kavramından geçmektedir. Kişilerin kitap okuma sıklığı doğrudan hızlı hizmet al parolasıyla hizmet almasını sağlamaktadır.

Sağlık okuryazarlığı yüksek kişiler nereye ne zaman ne şekilde başvurması gerektiğini bilen kişilerdir. Fakat; ülkemizde sağlık okuryazarlık düzeyi oldukça düşüktür. Bu nedenle sağlık hizmeti alıcıları çoğu zaman temel basamakta çözülebilecek bir sağlık problemi için ikinci, üçüncü basamak sağlık hizmetlerini meşgul etmektedir. İlaç yazdırmak için acil servisi kullanmakta, hızır acil birimini gereksiz yere aramakta ve devlet hastanesine gitmeden üçüncü basamak sağlık hizmetine başvurmaktadır.

Hizmet Triyajı

Hastaların öncelikle kaçıncı basamak sağlık hizmeti alacağını bilmesidir. Örneğin; parmağı çizilen veya grip olan bir kişi önce aile sağlık merkezine başvurmalıdır. Çözülemez bir problem ise sevkiyatı zaten gerçekleştirilecektir. Hızlı hizmet almak için ikinci triyaj koşulu hizmet sunucularını kapsamaktadır. Bu kavram ile hastaların aciliyet durumuna göre kategorize edilmesini kapsayan süreç ifade edilmektedir.

İkinci bir örnek olarak; kalp ameliyatı geçirmiş ve belli bir süre hasta yatağında yatması gereken kişi hasta yatağı kiralama hizmetleri almak için bu işi yapan özel şirketlere başvurmalıdır. Çünkü devletin böyle bir ücretsiz hizmeti yoktur.

Kopan bir uzvun varlığı ile bir çarpmanın müdahalesi ayrılmadıkça ne etkin ne de hızlı bir hizmetten bahsedilememektedir. Bu basamaklar uygun şekilde düzenlenip sağlandığında; güvenilir, etkin ve hızlı bir sağlık bakımından söz edebiliriz. Bu basamaklar dolayısıyla devlete ve halka oldukça fazla sorumluluk düşmektedir.

Aldığı hizmeti bilen halk ve verilen hizmeti en iyi şekilde sunan sağlık bakım elemanları olduğu sürece hızdan ve kaliteden ödün verilmeyecektir. Günümüzde hizmetin yavaşlamasındaki en temel faktör hizmet alıcılardan kaynaklanmaktadır. Yüksek sağlık okuryazarlığına sahip bir halk her zaman için kaliteli ve hızlı hizmetin anahtarı olmaktadır.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir