HTC’den parmak izi tanıyan telefon

HTC’nin yeni telefonu One Max, beklenenden bir gün önce resmi olarak tanıtıldı. Android ile çalışan ve parmak izi tanıma özelliği bulunan akıllı telefon One Max, 5.9 inç boyutunda ekrana sahip.

Salı günü Çin’de tanıtılması beklenen HTC’nin yeni telefonuyla ilgili detaylar, kurumun kısıtlamaları kaldır kararıyla bir gün önce paylaşıldı. HTC’nin yeni modeli, ‘phablet’ kategorisinde.

İngilizce ‘phone’ ve ‘tablet’ sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ‘phablet’ kelimesi, telefondan büyük tablet bilgisayardan küçük cihazları tanımlıyor.

Yeni modelin bir önceki versiyonu HTC One pazarda büyük ilgi görse de satışlarda Samsung’un Galaxy S4 modelinin gerisinde kalmıştı.

HTC, Temmuz-Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte zarar ettiğini ve yaklaşık 3 milyar Tayvan doları (100 milyon ABD doları) bütçe açığı olduğunu duyurmuştu. HTC’ye kıyasla Samsung Electronics ise üçüncü çeyrekte kara geçmişti.

htconemax

HTC One Max yerleştirilen parmak izi tarayıcısıyla, İngiltere pazarında satışa sunulan bu özelliğe sahip ilk Android telefonu oldu. Parmak izi tarayıcısı Apple’ın iPhone 5S’i için de kullanılmıştı.

Motorola’nın 2011’de çıkan Atrix modelinin arkasına da parmak izi tarayıcısı yerleştirilmiş ancak tarayıcının sağlıklı çalışmaması nedeniyle firma bir sonraki modellerinde bu özellikten vazgeçmişti.

Güney Koreli Pantech adlı firma da Ağustos’ta kendi pazarına sürdüğü telefonda bu özelliği kullanmış, daha sonra ‘Vega Note LTE-A’ adlı tablet bilgisayar ve telefon modelinde de kullanacağını açıklamıştı.

HTC’den yapılan yazılı açıklamada, “Parmak izi tarayıcısı kullanıcının ekranı kilitleyip kilidini açmasını ve her bir parmak izine kaydedebileceği üç farklı uygulamaya hızla erişimini sağlayacak” dedi.

Apple’ın yazılım bölümü başkanı Craig Federighi, Bloomberg haber ajansına önceki günlerde yaptığı açıklamada iPhone kullanıcılarının biyometrik bilgilerinin ‘dışarıya sızmaması’ için A7 işlemcisinde parmak izi tanıma özelliğine bir ‘güvenlik duvarı’ yaratıldığını söylemişti.

HTC ise raflarda yerini alan Qualcomm Snapdragon 600 işlemcisi kullanacağını belirtip müşterilerine şu güvenceyi verdi: “Parmak izi verileri şifreleniyor ve yerel bellekte saklanıyor. Kolayca erişilemez ve kopyalanamaz. Parmak izi kolaylıkla başka bir forma sokulamaz ve üçüncü bir kişi (ya da cihaz) tarafından kullanılamaz.”

BBC’nin haberine göre, Temmuz ayında 4.3 inç ekranlı ‘mini’ telefonu piyasaya süren HTC, son modeliyle beraber HTC One ailesini de genişletmiş oluyor.

HTC’nin 4.7 inç ekranlı HTC One modeli, ‘The Verge and Techradar’ haber sitesinde rakibi Samsung S4’e oranla daha yüksek bir puana sahip olsa da firma, satışlarda Güney Koreli rakibi Samsung’un gerisinde kalmasını pazarlama sorunlarına bağlıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir